Jak zabránit odchodu učitelů? O čem má být občanská výchova? A další témata v Přehledu zajímavostí ČŠI

pondělí 5. března 2018 ·

„V mnoha zemích představují časté odchody učitelů nejdůležitější důvod nedostatku kvalifikovaných učitelů přírodovědných předmětů. Předložená studie ( in PISA in Focus No. 80) se pokouší shrnout, jak je možné účinně čelit negativním jevům, jimž jsou pedagogičtí pracovníci prakticky denně vystavování ve školním prostředí,“ cituje studii nový Přehled informací a zajímavostí ČŠI. Přehled se věnuje i těmto tématům:


Občanská výchova ve školách v Evropě - 2017

V době, kdy důležitost občanské výchovy se stává zjevnou pro vypořádáváním se současným ohrožením evropských hodnot, zavádí mnoho zemí nové změny ve svých politických strategiích. Uvedená publikace z edice Eurydice brief přináší hlavní poznatky ze zprávy z listopadu 2017, vypracované na téma rozdílnosti v přístupech jednotlivých států ke směrnicím upravujícím výuku předmětu občanská výchova a jejich implementaci ve školách.

Hlavními tématy jsou:

- O čem má být občanská výchova?
- Osnovy
- Výuka občanství ve třídě a mimo ni
- Hodnocení žáka při občanské výchově
- Školení učitelů a ředitelů škol

Ve kterých zemích a školách jsou znevýhodnění žáci úspěšní?

Analýza údajů z mezinárodního šetření PISA 2015 ukazuje, že napříč zeměmi OECD dosahují tři ze čtyř žáků s nejnižším socio-ekonomickým statusem maximálně pouze základní úroveň (Level 2) v čtenářských, matematických a přírodovědných znalostech. Teprve od vyšší úrovně (Level 3) mají žáci schopnost zformulovat smysl čteného textu a detailněji chápat mnohočetnou informaci už během čtení, při řešení matematické úlohy pak zapojit vlastní zdůvodnění a zvládat neznámá témata v přírodních vědách. Právě tyto dovednosti jsou základem budoucího úspěchu při zvládání problémů každodenního života v současnosti, ale zejména v nadcházejících desetiletích. Údaje z šetření PISA 2006, 2009, 2012 a 2015 však zároveň ukazují, že několik zemí dovedlo zvýšit podíl akademicky odolných žáků mezi těmi, kteří pocházejí z nejnižší čtvrtiny podle svého socio-ekonomického postavení.

Celý přehled včetně odkazů na citované studie je ke stažení zde

1 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
5. března 2018 9:07  

Je hezké, že v německu mají nedostatek učňů ve školách a že všichni tam chtějí maturitu. Takže když se transformujeme podle němců, tak se toho nic moc v učňovském školství nezmění. Staré problémy zůstzanou a možná se objeví i nové.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.