Důsledek nízké finanční gramotnosti? Banky v Česku nabízejí jedny z nejdražších půjček v Evropě. Němci platí o třetinu méně

pátek 16. března 2018 ·

Drahé úvěry na spotřebu v Česku jsou podle ekonomů především důsledkem nižší finanční gramotnosti Čechů. Banky si mohou dovolit naúčtovat vyšší úroky, protože ve finančních záležitostech nejsou lidé tak zběhlí jako na Západě. Informují Hospodářské noviny.


Lukáš Kovanda (linkedin)
"Je to podobné jako s cenami telefonních operátorů. Češi si prostě nechají líbit i to, co by lidi na Západě spolehlivě pobouřilo. Banky je pak mohou snáze ,oholit‘", říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Finanční gramotnost Čechů se skutečně dlouhodobě nezlepšuje. I v nejnovějším indexu, který každoročně měří Česká bankovní asociace, letos Češi dosáhli 56 bodů ze sta. A znalosti mladších lidí, kteří si půjčují na spotřebu nejvíc, jsou ještě slabší. Test také mimo jiné ukázal, že největší mezery Češi mají ve schopnosti rozpoznat, jak výhodný je úrok z úvěru. Na otázku, zda je výhodnější úvěr s měsíčním úročením jedno procento oproti ročnímu úroku 10 procent, správně odpovědělo jen 36 procent dotázaných. To je jeden z důvodů stále vysokých úroků.

Tím druhým je podle Kovandy objektivní fakt, že Češi si častěji berou menší úvěry v řádu desetitisíců korun na provozní spotřebu. "Lidé na Západě si víc berou velké úvěry na pořízení auta či vybavení bytu. A větší a dlouhodobější úvěry jsou obecně úročeny mírněji," připomíná Kovanda.

Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.