Dobšík: Platy učitelů by letos měly vzrůst o více než 10 procent

středa 28. března 2018 ·

Průměrné platy učitelů by letos měly vzrůst o více než deset procent oproti loňsku, kantoři by si tak na konci roku mohli polepšit o zhruba 3500 korun. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda školských odborů František Dobšík. Růst platů zůstává podle něj nejdůležitějším požadavkem školských odborů a měl by přispět ke zlepšení podmínek práce pedagogů. Doufá, že školství bude prioritou i pro novou vládu, kterou se chystá sestavit premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).


František Dobšík (repro ČT)
Hrubý plat učitelů v loňském roce vzrostl na 31.632 korun. Proti roku 2016 se podle statistik ministerstva školství zvýšil o 7,3 procenta, což je nejrychlejší tempo růstu za poslední roky. Za posledních pět let kantorům hrubá částka na výplatních páskách stoupla o 19 procent. Průměrná mzda v Česku loni stoupla o sedm procent na 29.504 korun hrubého měsíčně.

Pokračování tohoto trendu by podle Dobšíka mohlo nalákat do škol více absolventů pedagogických fakult, kteří se často uplatňují i v jiných povoláních. Společně s ministerstvem proto odbory chtějí usilovat o navýšení rozpočtu na platy učitelů o zhruba 17 miliard korun v příštím roce, o 14,5 miliardy v dalším roce a více než čtyři miliardy v roce 2021.

Cílem je, aby se průměrné platy pedagogů po roce 2020 přiblížily 50.000 korun. Rozpočet na platy nepedagogů by se v následujících třech letech měl každoročně zvednout o 1,3 miliardy korun, řekl Dobšík.

Celý text naleznete zde

6 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
28. března 2018 6:25  

"Cílem je, aby se průměrné platy pedagogů po roce 2020 přiblížily 50.000 korun"

To jsem tedy zvědav.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
28. března 2018 10:33  

A ostatním o 15....

Kamínek řekl(a)...
28. března 2018 10:42  


Zajímalo by mne, kolik činí plat pana Dobšíka. Pokud by jeho plat jako odborářského bosse byl např. ve výši průměrného platu učitele na ZŠ (nejlépe začínajícího), možná by se odbory za ty roky postaraly o rychlejší a tvrdší prosazování zvyšování učitelských platů a požadavků vůbec ...

pratavetra řekl(a)...
28. března 2018 12:24  

"Cílem je, aby se průměrné platy pedagogů po roce 2020 přiblížily 50.000 korun"

S takovým slibem nic neriskuje. Už nyní se přibližují 50.000,-. To, jak je k nim daleko, je jiná věc. Po roce 2020 může být i v roce 2050,- a to už tady nebude(me).

Kvaternion řekl(a)...
28. března 2018 19:37  

No a vysokoškolští učitelé, kteří budoucí učitele připravují, budou mít dál dvacet tisíc hrubého. Tolik ke zkvalitňování přípravy učitelů.

BP řekl(a)...
29. března 2018 14:45  

Když je teď průměrný plat učitele nějakých 31500,- Kč hrubého a přidali by nám letos 10%, což je cca 3150,- Kč, tak se mi nezdá, že bychom tímto tempem mohli v roce 2020, potažmo 2021 dosáhnout na 50000,- Kč hrubého.
A zase se stejně od celostátního průměru ani neodlepíme, neboť všem ostatním rostou platy ještě rychleji než nám.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.