Srovnávací zpráva: Uprchlíci v Česku a V4 v číslech a souvislostech

úterý 13. února 2018 ·

Tvoří maximálně 0,03 procenta populace, jejich žádost prochází složitým a dlouhým řízením a domácí obyvatelé se k nim staví převážně odmítavě – řeč je o žadatelích o azyl v zemích Visegrádské čtyřky, kterou tvoří Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko. Společné je těmto zemím také odmítání kvót na přerozdělování uprchlíků z Itálie a Řecka. Srovnání statistik počtu žadatelů o azyl a přístupu k nim však ukazuje, že mezi těmito čtyřmi státy panuje řada rozdílů. Srovnávací zprávu plnou statistických dat o žadatelích o azyl, procesu jejich přijímání a postojích k nim ve státech V4 vydal Člověk v tísni ve spolupráci s neziskovými organizacemi na Slovensku, v Maďarsku a Polsku.


Tereza Freidingerová (clovekvtisni.cz)
Kromě základních dat o počtu žadatelů a udělených azylů se v ní dočtete o právním rámci jednotlivých států pro přijímání uprchlíků i o jejich integrační politice. Srovnali jsme též postoje k imigraci v jednotlivých zemích podle standartního Eurobarometru. Výsledky potvrzují, že obyvatelé V4 jsou Evropany, kteří se staví spíše negativně ke všem formám imigrace. Na závěr zpráva shrnuje vývoj přístupu jednotlivých států V4 ke kvótám.

Zpráva se věnuje i specifikům jednotlivých zemí. Zatímco v případě Česka se zaměřuje na detenci nezletilých, kritizovanou mimo jiné i českou ombudsmankou, organizace ze Slovenska předkládají příběh evakuačního centra v Humenném. Maďarsko představuje restriktivní přístup vůči uprchlíkům, vyvolaný enormním nárůstem počtu žadatelů o azyl v roce 2015 (177 135), který vyvrcholil stavbou plotu podél jižní hranice. I pro Polsko byl klíčový rok 2015, kdy se migrační krize v Evropě propojila s polskými prezidentskými a parlamentními volbami a měla za následek nárůst rasových útoků a nenávistných projevů vůči cizincům.

Autorka konceptu publikace a její české části Tereza Freidingerová na otázku, co jí při srovnání jednotlivých zemí V4, nejvíce překvapilo, odpověděla: „Státy V4 se velmi liší národnostním složením žadatelů o azyl. Zatímco v České republice jsou nejpočetnější skupinou Ukrajinci, v Polsku tvoří ¾ žadatelů o azyl Rusové. Jediné Maďarsko má polovinu žadatelů o azyl z Blízkého východu, jde o Afghánce a Syřany. Slovensko je zase specifické tím, že národnostní složení žadatelů o azyl je pestré a početně vyrovnané.“

Celá zpráva je ke stažení zde
Zprávu ČTK k tématu naleznete zde

2 komentářů:

Lištička řekl(a)...
13. února 2018 9:55  

Vůbec to nesouvisí se školou. Snad jen: když budete správně multikulti, nebudete se muset učit, ani později chodit do práce.

PP řekl(a)...
15. února 2018 5:47  
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.


Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.