Doktorandi si polepší, brát budou až 11 250 korun měsíčně. Částku ale považují za nedostatečnou

úterý 13. února 2018 ·

Vysoké školy dostanou letos vyšší příspěvek na doktorandy než v minulých letech. Ministerstvo školství jim pošle příspěvek 11 250 korun na doktoranda. Na pondělní tiskové konferenci to novinářům řekl ministr školství Robert Plaga (ANO). Podle předsedy Studentské komory Rady vysokých škol Michala Zimy není částka 11 250 korun ideální, ocenil nicméně, že je to "výrazné navýšení" oproti dosavadním 7500 korunám. Předsedkyně České asociace doktorandů Kateřina Cidlinská považuje navýšení za nedostatečné. Informuje server iHNED.cz.


Kateřina Cidlinská (genderstudies.cz)
"Je to velmi nízká částka na to, že se bavíme vlastně o platu pro lidi, kteří vykonávají výzkumnou práci," uvedla Cidlinská.

Loni na českých veřejných vysokých školách studovalo na 23 tisíc doktorandů, z toho bylo 12 361 v prezenčním studiu. Doktorandi představovali zhruba 7,5 procenta všech studentů veřejných vysokých škol. Dlouhodobě si stěžují, že se kvůli nízkým stipendiím nemohou plně věnovat studiu.

V průzkumu Doktorandi 2014, kterého se zúčastnilo více než 3000 studentů, přes čtyři pětiny respondentů uvedly, že jim stipendia nestačí na pokrytí životních nákladů.

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) usilovala o to, aby se stipendia doktorandů zvýšila na 15 000 korun měsíčně. Předpokládala přitom, že by to v letošním rozpočtu mělo činit jednu miliardu korun navíc. Celkem chtěla Valachová loni pro vysoké školy až šest miliard korun navíc. Nakonec ale dostaly přidáno tři miliardy.

Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.