Petr Holub: Babiš zavádí dětskou práci

sobota 24. února 2018 ·

„Premiér Andrej Babiš se s Radou řemeslných cechů dohodli, že do osnov základní školy znovu připíšou dílny a pozemky. Poslední dobou se děje hodně překvapivých věcí, ale pro takový nesmysl se těžko hledá konkurence. To je jasné každému, kdo zažil dílny jako klíčový předmět v časech temného komunismu,“ píše Petr Holub pro Echo24.cz..


Petr Holub (repro ČT)
Část tuzemských podnikatelů se už dlouhá desetiletí snaží obnovit tzv. výchovu k řemeslům. Reagují tím na změny po listopadu 1989, kdy byla zrušena v komunismu obvyklá směrná čísla, kolik žáků musí v patnácti nastoupit do učilišť, aby byli za další tři roky k dispozici pro fyzickou práci v továrně nebo na stavbě. Nejde tedy o řemesla, ale obsluhu továrních či stavebních strojů. Dá se pochopit, že tito podnikatelé žádají o návrat před Listopad. Obvykle se jedná o předlistopadové ředitele socialistických podniků, kteří si svůj byznys nedokážou představit jinak než jako využívání laciné, přesto kvalifikované pracovní síly.

Pro novou ofenzivu se sdružili do obskurní Rady řemeslných cechů, o které dosud nikdo neslyšel, pozvali jako stafáž premiéra bez důvěry a budou s jeho pomocí měnit školský zákon. Teď se zavedou dílny, příště kvóty na učiliště. Podivným podnikatelům nejde o zlepšení školského systému, rozvoj řemesel, a už vůbec ne o žáky. Jde jenom o lacinou pracovní sílu pro jejich nevýkonné fabriky.

Nutno předeslat, že iniciativa je opět odsouzena k neúspěchu, i kdyby se Babiš snažil obnovit dětskou práci na školách až do roztrhání těla. Výkonní zaměstnanci mnoha stavebních a obráběcích firem opravdu stárnou a nikdo nechce nastoupit na jejich místa. Není to však tím, že nejsou mladí pracovníci s potřebnou kvalifikací. Nepůjdou však tam, kde je čeká těžká fyzická dřina za necelých 20 tisíc čistého.

Celý text naleznete zde

1 komentářů:

BP řekl(a)...
24. února 2018 19:53  

Pan Holub ťápe holé nesmysly.
Na výuce pozemků a dílen (technických a pěstitelských pracích) není vůbec nic špatného.
Které dítko dnes umí vzít pilku, vrták nebo kladívko do ruky? Kdo si umí vypěstovat z dětí na zahrádce hrášek či ředkvičku? Nebo třeba vyměnit doma pokažený vypínač?
Pana Holuba snad dříve nutili ve škole něco doopravdy vyrábět?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.