Radka Kvačková: Ten říká to a ten zas tohle (Jak velké jsou vlastně výdaje na školství?)

úterý 2. ledna 2018 ·

„Do redakční pošty přišly jeden prosincový den dvě zprávy. Jedna z Pedagogické komory od Radka Sárköziho, druhá z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. První tvrdí, že zatímco v roce 2016 činily výdaje na školství 14,2 procenta všech výdajů státního rozpočtu, na rok 2018 se plánuje jen 12,9 procenta. Druhá (ministerská) konstatuje, že resort bude mít v příštím roce svůj historicky nejvyšší rozpočet v objemu téměř 169 miliard korun, což je o 21 miliard více, než byl rozpočet pro loňský rok. Z toho člověk nemůže být moudrý,“ píše Radka Kvačková v Lidových novinách.

Radka Kvačková (repro ČT)
Popravdě není úplně jasné, kde pan Sárközi vzal těch předloňských 14,2 procenta. Pohled do státního rozpočtu roku 2016 vypovídá ne o čtrnácti, ale přibližně o jedenácti procentech pro resort, rozpočet na rok 2018 pak myslí na oblast školství, mládeže a tělovýchovy skoro se třinácti procenty, což je znatelně víc. Jediným vysvětlením snad může být, že pan Sárközi má jiná čísla než stát.

K financím se vztahuje i nedávné vyjádření ministra školství Roberta Plagy, jímž klidnil lehce zvířenou atmosféru z víceméně improvizovaného výstřelu premiéra Babiše zpochybňujícího státní dotace privátním školám. „Vnímám to jako impulz k možné debatě, kdy a v jaké míře mají veřejné prostředky mířit ke školám jiným než veřejným. V tuto chvíli je mi ale jasné, že systém je nastaven jinak a soukromé a církevní školy mají nárok na prostředky ze státního rozpočtu,“ řekl Plaga. Takže netřeba panikařit. Zatím.

Celý text naleznete v dnešním vydání Lidových novin

7 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...
2. ledna 2018 10:11  

Jelikož si paní redaktorka Kvačková ode mě vyžádala zdroj dat za rok 2016 a má ho k dispozici, dávám ho i sem. Jde o materiál přímo z MŠMT: http://www.pedagogicka-komora.cz/2017/11/vydaje-na-skolstvi-v-pomeru-k-hdp.html (VÝVOJOVÁ ROČENKA ŠKOLSTVÍ 2006/07–2016/17)

Radek Sárközi řekl(a)...
2. ledna 2018 10:54  

Výdaje na školství v roce 2018 klesnou pod 13 % na nejnižší procento od roku 2006

Zatímco v roce 2016 činily výdaje na školství 14,2 % všech výdajů státního rozpočtu, na rok 2018 se plánuje jen 12,9 %. Výdaje na školství v roce 2018 tedy klesnou pod 13 % na nejnižší procento od roku 2006! Schválený rozpočet počítá s výdaji 1364,5 miliardy korun, z toho na školství půjde 176,1 mld. Pro srovnání v roce 2011 byly výdaje státního rozpočtu 1155,5 miliard korun a na školství šlo 173,7 mld., tedy 15 %. Nejvyšší výdaje na školství byly v roce 2015, a to 182,8 miliard - rozpočet na rok 2018 tudíž není rekordní ani v absolutní částce.

http://www.pedagogicka-komora.cz/2017/12/statni-rozpocet-na-rok-2018.html

Petr řekl(a)...
2. ledna 2018 15:41  

Jste si opravdu jistý, že srovnáváte srovnatelné? V těchto počtech vždy převelice záleží na tom, co všechno se do výdajů (ne)započte... a zdaleka to není banální trojčlenka.

Jiri Janecek řekl(a)...
2. ledna 2018 15:43  

No, moc nechápu, co chce Kvačková říct, ale to je možná dobře...
---
K těm číslům bych se rád zeptal - pane Sarkozi - ten řádek "Výdaje na školství celkem" asi není čistě a jen rozpočet MŠMT, ale budou v tom započítané i věci jako dodatečné výdaje krajů a obcí školám, VaVpI a GAČR... (výdaje MŠMT 2016 byly podle nějaké jejich ročenky 142 mld., vy uvádíte čísla o 20-30 mld větší...). Počítám, že o nějakých 20 mld by tedy mohlo být větších i těch letošních 168 mld...

Radek Sárközi řekl(a)...
2. ledna 2018 17:38  

Celkové výdaje na školství za rok 2017 budou dle sdělení MŠMT k dispozici až v půlce roku 2018. Určitě je ovlivní aktuální čerpání peněz z EU. Ale od roku 2011 do roku 2016 je tu jasný relativní pokles vzhledem k HDP z 4,3 % na 3,7 %. Pochybuji, že za rok 2017 a 2018 dojde k obrácení trendu, protože HDP roste rychleji než výdaje na školství... S absolutními částkami v zásadě nemá cenu operovat.

Jiri Janecek řekl(a)...
3. ledna 2018 11:29  

Od roku 2011 tu je taky 15%-ni narust HDP a jen 6%ni narust objemu rozpoctu... I kdyz se v tech cislech celkem ztracim, prijde mi lepsi srovnavat podil vydaju na skolstvi a celkovych vydaju statu (aspon teda pro posouzeni toho, jak moc se ktera vlada chova ke skolstvi macessky)...

Tim nechci rict, ze je vsechno nebo neco super, ale pokud chce nekdo bojovat za vyssi platy ucitelu, tak by mel srovnavat hlavne vydaje statu na platy ucitelu... Ono i u toho pomeru skolstvi/rozpocet je sestuplny trend, akorat nevim, nakolik je to trend a nakolik fluktuace v dusledku sedmiletych cyklu strukturalnich fondu ci monstrprojektu typu indos ci inkluze...

Radek Sárközi řekl(a)...
3. ledna 2018 18:33  

Na webu Pedagogické komory máme různá srovnání. Žádné z nich nedopadlo pro ČR dobře... Např.: http://www.pedagogicka-komora.cz/2017/12/ceske-skolstvi-je-dlouhodobe.htmlČlánky dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.