Školy tají problémy s drogami, aby je nemusely řešit. Porušují tím zákon

středa 6. prosince 2017 ·

Vedení škol často porušuje zákon, když problémy žáků s drogami tají a řeší je jinou cestou. Například nezletilého vyhodí nebo ho nechají přeložit na jinou školu. Na konferenci Jak zlepšit bezpečnost na školách na téma upozornil přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Michal Miovský. Informuje iDNES.cz.


Michal Miovský (adiktologie.cz)
Problémem také je, že často ani vyučující netuší, jak se v případě, že dítě má u sebe drogy zachovat, neznají svoje práva ani povinnosti. Podle Miovského si tak děti mohou vůči učitelům dovolovat více, než by měly. Pedagogové si pak netroufnou do celého problému „vtáhnout“ rodiče.

„V nejednom případě je snahou školy se dětí zbavovat, takže je buď vyloučí, nebo přeloží na jinou školu,“ naznačil Miovský jakou cestou nezřídka postupují školy. Občas prý také zasáhnou rodiče, kteří drogové excesy svých dětí řeší přemístěním na jinou instituci. Podle Miovského by se ale celý problém neměl nějak smáznout.

Škola má například ze zákona povinnost takové jednání žáka nahlásit policii. „Ale často se to nestává. Současný stav je alarmující v tom, že vlastně dochází k opakovanému porušení zákona,“ upozornil Miovský s tím, že nečinností vedení se na školách mohou šířit návykové látky i k dalším dětem. Netýká se to podle něj jen lehkých a tvrdých drog, ale i alkoholu nebo tabáku.

Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.