GDPR: Pod dozorem budou i žákovské knížky

pátek 24. listopadu 2017 ·

Nejen podnikatelům velí Evropská unie s účinností od května příštího roku více méně šifrovat a pečlivě zamykat osobní data lidí. Řada nových povinností v tomto směru vznikne také školám, zdravotnickým zařízením či obcím, a to i těm nejmenším. Pod datovým dozorem, odkud, přes koho, kam a po jaké zabezpečené cestě, tak budou zřejmě muset být i elektronické žákovské knížky a studijní průkazy. Mnohé školy, obce, zdravotnická zařízení přitom stále vůbec netuší, že se pod hrozbou obřích pokut blíží platnost nařízení GDPR (General Data Protection Regulation). „Ve školství téměř nikdo pořádně netuší, jak si s evropským nařízením pro ochranu osobních údajů a volném pohybu těchto údajů poradit ani kde o tom něco praktického zjistit,“ potvrdil Právu kryptolog a bezpečnostní konzultant Zbyněk Malý.


Ministerstvo školství k tomu zatím žádný metodický pokyn nevydalo. (MŠMT vydalo 6.11. Metodickou pomůcku pro aplikaci GDPR - poznámka redakce.) Řešení tak podle Malého zůstalo na radě Asociace krajů ČR, která se v září rozhodla pro zřízení pracovní skupiny. Zda už zpracovala nějaké materiály také pro školská zařízení, se ale nikde nedá dohledat.

Řada škol využívá elektronické žákovské knížky a studijní průkazy. „Podle GDPR budou muset školy být i v jejich případě schopné průkazně doložit, kdo, kdy a k jakým informacím přistupoval, měnil je či mazal. Takovýchto bezpečnostních opatření vyplývajících z nařízení GDPR je však i pro školy mnohem více,“ dodal Malý.

Celý text naleznete v dnešním vydání deníku Právo

3 komentářů:

krtek řekl(a)...
24. listopadu 2017 v 8:49  

Další plácání, MŠMT metodický pokyn vydalo. Pedagogické info ho už přetisklo. Nebylo by lepší místo kontroly diskuse kontrolovat přebíráné články?

Michal Komárek řekl(a)...
24. listopadu 2017 v 9:02  

"Metodická pomůcka" MŠMT k aplikaci GDPR je ke stažení zde

http://www.msmt.cz/dokumenty-3/metodicka-pomucka-k-aplikaci-obecneho-narizeni-o-ochrane

Michal Komárek řekl(a)...
24. listopadu 2017 v 9:08  

krtek

Děkuji! Hezký den!

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.