Děti se v knihovně učily ovládat roboty. Neměly by na tabletech jen hrát, ale i něco tvořit, říká organizátorka

neděle 15. října 2017 ·

V Městské knihovně na Mariánském náměstí v Praze se děti ze ZŠ Malostranská zúčastnili celosvětové akce Codeweek, která se snaží přitáhnout děti k technologiím a zlepšit jejich digitální gramotnost. Podobné workshopy, kde se děti naučí rozpohybovat robota z lega, robotickou kočku nebo ozobota, mohou školy ale i děti s rodiči navštívit ještě o víkendu a příští týden. V Česku se do Codeweeku zapojilo asi 50 institucí. Reportáž přinášejí Hospodářské noviny.


Věra Ondřichová (navolnenoze.cz)
"Vypadá to, že taháme děti k počítačům místo toho, abychom je tahali ven. My se ale snažíme spíš o to, aby třeba na tabletech nekoukaly jen na videa, ale samy uměly něco vytvořit," popisuje ambasadorka Codeweeku v Česku Věra Ondřichová. Navíc není to vždycky jen o "koukání na displej". K práci se zmíněným ozobotem je potřeba hlavně fantazie, kreativita, papír a barevné fixy.

Spojení robotů a knih je pro mnoho lidí střetem starého a nového světa. "Já sám jsem se dřív programováním živil a myslím, že i knihovna má podporovat kreativitu. Když člověk něco naprogramuje, může cítit stejné vzrušení, jako když napíše báseň. Obojí jsem dělal," vysvětluje ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák. Mrzí ho, že dnes už programování neláká tolik lidí, jako dřív.

Na takzvané informatické myšlení, které zahrnuje právě třeba základy programování nebo lepší orientaci a pochopení toho, jak fungují digitální technologie, by se měly mnohem víc zaměřit školy. Ministerstvo školství chystá změnu vzdělávacích programů, které tyto dovednosti do výuky zahrnou.

Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.