Zrušme školní předměty, navrhuje ANO. Pravice chce revoluci ve vzdělávání, levice je pro evoluci

pátek 15. září 2017 ·

Politické strany se shodnou, že je třeba přizpůsobit vzdělávání potřebám, které přinese svět za deset patnáct let. Zatímco TOP 09 při debatě o vzdělávání prosazovala revoluci ve školství, ČSSD byla proti velkým změnám. Strany se jednoznačně shodly jen na tom, že je potřeba se zaměřit na učitele, jejich kvalitu a ohodnocení. Zástupkyně hnutí ANO Ivana Dobešová pro budoucnost navrhla zrušení předmětů a komplexní učení po vzoru severských zemí. Reportáž o předvolební debatě, kterou pořádala Česká středoškolská unie přináší server Aktuálně.cz.


Ivana Dobešová (psp.cz)
Shoda politických stran na budoucím směřování vzdělávání by byla hezká, ale to by u toho nesměli být politici, konstatoval poslanec Petr Kořenek (ČSSD).

S konkrétní dlouhodobějším plánem přišla například poslankyně hnutí ANO Ivana Dobešová. "My stále očekáváme výstupy v jednotlivých předmětech. Ale měli bychom vzdělávat komplexně v nějakých větších celcích, kde by studenti získávali dílčí dovednosti. V severských zemích už začínají učit mimopředmětově, připravují se na čtvrtou technologickou revoluci, a to české školství nedělá," míní Dobešová.

Debata se stočila také k tomu, jakou má škola vlastně roli, a že dnes stoupají požadavky na to, aby jednak naučila co nejvíce znalostí a učila žáky soutěži a zároveň žáky socializovala a vybavila je všemi kompetencemi potřebnými pro život. Podle zástupce Strany zelených Pavla Himla by socializační role školy měla převážit tu výkonnostní: "Smyslem života není předstihnout druhé a vylézt po jejich zádech výš. Byl bych spíš pro tu roli socializační."

Celý text naleznete zde

16 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
15. září 2017 6:30  

Nesmysl.

mirek vaněk řekl(a)...
15. září 2017 7:22  

No to bude asi stejně pravdivý slib, jako to přidání 15%. Před volbami Vám nikdo nedá tolik, kolik vám můžeme slíbit.

Mě stačí šablony a inkluze, abych opravdu začal vážně uvažovat o odchodu ze školství. A jestli po tom nebude následovat hromadný úprk učitelů, pak už ničemu nerozumím. Protože teď učitel na řádnou výuku nebude mít už žádný čas.

Jen by mě zajímalo, který blázen zrušení školních předmětů vyslovil. Nebo že by to byla dezinformace?

Jiri Janecek řekl(a)...
15. září 2017 7:33  

"My stále očekáváme výstupy v jednotlivých předmětech. Ale měli bychom vzdělávat komplexně v nějakých větších celcích, kde by studenti získávali dílčí dovednosti."

Moc teda nechápu to spojení "komplexně - dílčí dovednosti"...

A taky mi přijde, že ty větší celky už tu 14 let máme... Pokud něco udělat, tak snad přizpůsobit přípravu učitelů těm okruhům, aby se nemusela hrát na dnešní potěmkináda s aprobovaností...

Vladimír Stanzel řekl(a)...
15. září 2017 7:34  

Postoj Dobešové je zcela logický - čím hloupější volič, tím lépe pro ANOfert. Sama jde příkladem, protože plácá nesmysly, Finové, které má zřejmě na mysli, zavádějí pouze obdobu toho, co známe jako projektové dny. Řešilo se to již několikrát.

Jana Karvaiová řekl(a)...
15. září 2017 9:42  

Zrušila bych povinnou školní docházku.

Karel Lippmann řekl(a)...
15. září 2017 9:52  

Dokud budeme pokračovat v pozitivistickém ztotožňování odbornosti a vzdělání a nezačneme je rozlišovat (při plném respektu k jejich vzájemným vztahům), bude návrhů vedoucích do slepých uliček přibývat. On totiž současný stav rovněž příliš smysl nedává, a sice právě proto, že škodí jak vzdělání, tak i odbornosti.

krtek řekl(a)...
15. září 2017 10:11  

A dokud neprojdeme všechny slepé uličky, stále budou nějaké zbývat. A až je projdeme, objeví se nové. Jak univerzálně říkal kolega: "Není to skvělé? Je to skvělé!"

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
15. září 2017 12:47  

A opravdu se ve Finsku na základce předměty ruší?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
15. září 2017 12:48  

Jediná revoluce, která se chystá, je návrat k osnovám.

Nowak řekl(a)...
15. září 2017 12:49  

ČSU se již vetřela i do knihovny V.Havla, kde debata proběhla. Tím se v Knihovně VH poprvé ocitla i slavná obdivovatelka Gotttwalda Marta Semelová z KSČM.
A co navrhují odborníci z ČSU? Neměly by se politické strany naopak řídit jejich názory?

Ygrain řekl(a)...
15. září 2017 13:09  

A bude ta chystaná revoluce taky požírat vlastní děti? Vzhledem k tomu, že o historických revolucích si asi pamatuju víc než páni poslanci, z představy, co by taková revoluce ve školství mohla napáchat, mi běhá mráz po zádech.

poste.restante řekl(a)...
15. září 2017 13:48  

Což o to.
Dosavadní revoluce našeho školství požíraly prozatím jen učitele. Jejich nervy, zdraví a sebeúctu.
S vypětím sil se jim dařilo bránit škodám na dětech. Ale průměrný věk učitelstva stoupá, síly docházejí a ti co jich už neměli dostatek se zachránili útěkem.
Pokud se k revolucionářům přidají i žáci samotní, pak už ten tlak nikdo neustojí.
Jakobínský teror je logickým vyústěním.
Nezbývá nežli doufat, že lídři ČSU půjdou důsledně cestou revoluce ve šlépějích Dantonových.
A že někde v zapadlé pohraniční obci, třeba na Moravě vyrůstá malý Napoleon.
:-)

tyrjir řekl(a)...
15. září 2017 14:18  

Učitele platíme nejhůř z bohatých zemí světa. Valachová i ti před ní totálně selhali

"Dobrý, sebevědomý, znalý kantor je nejlepší hrází proti lži, proti manipulaci, stabilizaci Česko à la Čína, natáčení občanů směrem od svobody a od demokracie k nějakým jiným modelům, firemním, autoritářským, vůdcovským až totalitním.

V tomhle paní Valachová selhala na prvním místě, pan Babiš a pan Sobotka ještě víc. Jsme zemí zaplavenou dezinformacemi, které mnozí bez mrknutí oka považují za svatý grál. A znovu a znovu si opakujme: své učitele platíme z bohatých zemí světa nejhůř. Hanba. Hloupost."

https://nazory.aktualne.cz/komentare/ucitele-platime-podle-oecd-nejhur-na-svete/r~4b1e0e8c55b311e7ba1d0025900fea04/?_ga=2.212388183.2125995196.1505474839-1478219714.1466727278

tyrjir řekl(a)...
15. září 2017 14:45  

Ano, bude hůř!

Kdo chce zbourat králíkárnu, měl by mít plán alespoň na kurník. "Oni" ho nemají a jen melou o potřebnosti změny, kterou je, myslím, především pseudosvobodný školský socializační myšmaš. Lžou, že učitelům přidají, to by tam pak měli mezi učiteli příliš schopných lidí. Nedají školství ani těch 6 % z DPH. Chtějí mít ze škol opatrovny pro budoucí "socializované" voliče. Kdo jsou ti oni? To nechť si posoudí každý sám podle svých zkušeností a podle toho pak volí.

J.Týř

Viz též

Národ Komenského se zbláznil. Učitele platí mizerně, ale valí na ně obří odpovědnost

https://nazory.aktualne.cz/komentare/narod-komenskeho-se-zblaznil-ucitele-odmita-zaplatit/r~d92675fe8eff11e7a3060025900fea04/?_ga=2.248612036.2125995196.1505474839-1478219714.1466727278

Tornádo KAT a Vládní jaderný výbuch

http://www.ceskaskola.cz/2017/07/vlada-byla-velmi-aktivni-ve-skolstvi.html?showComment=1501591494685#comment-6280139516709541290

6. B řekl(a)...
15. září 2017 20:54  

...a mně se nelíbí už to jméno - Dobešová.

laimes28 řekl(a)...
18. září 2017 5:01  

myslí,že po vítězných volbách,kdy babiš nebude premiérem,což ho neskonale otráví, se ano zruší samoČlánky dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.