Základní i střední školy napříč celou republikou se potýkají s velkým nedostatkem nepedagogických pracovníků, tedy například kuchařů, školníků či účetních. Ačkoli jejich platy vzrostly od začátku roku 2016 o téměř 15 procent, stále nejsou dostatečně lákavé. Na letní prázdniny nebo relativně brzký konec pracovní doby už uchazeči také neslyší. „Připadá mi, že situace v základním školství je nejhorší za posledních deset let,“ říká k tomu ředitel základní školy Petr Zeman. Reportáž přináší server iDNES.cz.
Problém se pak týká hlavně škol ve větších městech. „Ve větších, ale i středních městech je nabídka trhu práce pro školství nepříznivá. Ředitelé tabulkovými platy ve školství nemohou konkurovat,“ tvrdí předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.
Ačkoliv si nepedagogičtí pracovníci od 1. července přilepšili o 9,4 % a přesunuli se tak do vyšších platových tarifů, někteří z nich ani zdaleka nedosahují na průměrné platy. Zatímco plat kuchařek se pohybuje okolo 14 tisíc korun hrubého, školníci jsou na tom o něco lépe, i tak se jejich průměrný plat pohybuje okolo 17 tisíc. „Je to posun, ale nepedagogové ve školství stále se srovnatelnými pozicemi ve veřejném sektoru zaostávají v úrovni odměňování,“ uvedl Dobšík.
Na inzeráty škol proto téměř nikdo neodpovídá. „Z nepedagogů v naší základní škole bohužel chybí téměř všechny potřebné profese, uklízečky, kuchařky, školník. Mzdy jsou natolik nízké, že to nikdo nechce dělat,“ říká ředitel ZŠ Praha-Petrovice Petr Zeman.
Celý text naleznete zde
3 komentářů:
dnes jich čeká 15
No jak kde. V Praze těžko.
české školství,jehož problémy se stále mediálně řeší,není jen praha a středočeský kraj
Okomentovat