Některé původně odmítnuté soukromé školy nakonec dostaly povolení ke vzniku. Těsně před začátkem školy

čtvrtek 24. srpna 2017 ·

Zatímco v jiných školách už ladí rozvrhy a připravují se na začátek nového školního roku, soukromá Základní škola Hůrka v Kutné Hoře teprve řeší nákup lavic a správné umístění záchodků, aby je schválila hygiena. Teprve před dvěma týdny dostali z ministerstva školství zprávu, že i přes původně zamítavé stanovisko jim školu povolují od září otevřít. „Už jsme s tím vůbec nepočítali. Do budovy musíme investovat kolem milionu korun a to jsme nechtěli udělat v nejistotě, že bychom povolení nakonec nedostali,“ vysvětluje ředitelka školy Daniela Vodová. Přestože žádost podali do 30. září loňského roku, vydání stanoviska ministerstva se zpožďovalo. Reportáž přinášejí Hospodářské noviny.


Ze 48 žádostí jich ministerstvo původně 21 povolilo a 18 zamítlo, některé byly přerušené. Jak dopadly školy, které se odvolaly, ale ministerstvo zatím nechce říct, protože nebylo ukončené správní řízení.


Právník zabývající se školstvím Ondřej Moravec považuje argument s dostatkem míst na veřejných školách za nezákonný a napadnutelný: „Účelem soukromých škol podle zákona není doplnit kapacity těch veřejných, ale nabídnout k nim alternativu.“ Právě o to většině zájemců jde. Chtějí malou rodinnou školu s jiným přístupem či metodami výuky, než nabízejí na veřejných základních školách.


Žadatelům také přijde zvláštní, že ještě v dubnu byla dostatečná kapacita okolních škol problém, ale v srpnu už ne. Ministerstvo se brání tím, že rozhodnutí přehodnotilo i na základě dodatečných informací, které jim školy poskytly. Na druhé straně samo přiznává, že je mělo k dispozici již před zamítnutím žádostí.


Celý text naleznete zde

1 komentářů:

Unknown řekl(a)...
25. srpna 2017 v 5:16  

proč stát nepovoluje soukromé školy? protože ty na rozdíl od státu nefungují jako pračka peněz,čekpojnt pro tunelování a odklánění,kdyby se zrušila třetina dnes nadbytečných škol,byla by to rána pro všechny ty příživníky ze státního a to nemluvím tom jaká by to byla rána pro učitele

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.