UNICEF: ČR je ve srovnání kvality života dětí mezi 41 zeměmi 20.

pátek 16. června 2017 ·

Česko skončilo mezi 41 vyspělými zeměmi EU a OECD v porovnání kvality života dětí a podmínek pro jejich úspěšnou budoucnost v polovině žebříčku. Obsadilo dvacátou příčku. Studii, která se zaměřila na kvalitu vzdělávání, zdraví či chudobu, dnes zveřejnil Dětský fond OSN UNICEF. ČTK o tom informoval mluvčí české pobočky fondu Miroslav Ledvinka.


"Žebříček vedou skandinávské země, naopak na posledních místech jsou Bulharsko a Chile. V poslední pětici jsou také Spojené státy americké. ČR se ve výzkumu umístila na 20. místě," uvedl Ledvinka.

Studie s názvem Budování budoucnosti sleduje naplňování cílů udržitelného rozvoje, které OSN stanovila v roce 2015. Autoři srovnávali 25 ukazatelů, které mají na život dětí vliv. Výsledky podle UNICEF ukazují "obraz životní úrovně dětí" ve vyspělých zemích. "Ze závěrů studie mimo jiné vyplývá, že každé páté dítě žije v relativní chudobě a jedno z osmi dětí žije v domácnosti, která má problémy se zajištěním dostatečného množství jídla," upřesnil Ledvinka.

Ve srovnání zdraví a kvality života je ČR pětadvacátá. První bylo Portugalsko, poslední Chile. Slovensko skončilo 34. Podle UNICEF je novorozenecká úmrtnost v ČR pátá nejnižší. Téměř devět procent dětí se za poslední měsíc ale minimálně jednou opilo.

Kvalita vzdělávání zařadila Česko na 22. pozici. Požadované znalosti a dovednosti ve čtení, matematice a přírodních vědách má 70 procent patnáctiletých. Poslední rok do školky chodí 99,8 procenta předškoláků. Podprůměrná je ČR ale v podílu dětí do tří let, které chodí každý týden aspoň hodinu do školky. Je jich 76 procent. Nejkvalitnější vzdělávání mělo Finsko, nejméně kvalitní pak Turecko.


Celý text naleznete zde
Citovanou studii naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.