Zapomenuté děsy historie. Po koncentračních táborech v Česku nezbyl často ani památník

úterý 9. května 2017 ·

Za druhé světové války bylo na českém území celkem 38 koncentračních táborů, jak spočítali historici. Po mnoha z nich nezbyl ani památník a přitom to nebyly utajené tábory, za jejich ostnatými dráty nabité elektřinou žilo během druhé světové války zhruba 25 tisíc vězňů. Tři pobočky na Moravě spadaly pod Osvětim, několik táborů na severu Čech patřilo pod Gross-Rosen, ovšem nejvíce jich spadalo pod bavorský koncentrační tábor Flossenbürg. To je i případ koncentračního tábora ve Svatavě na Sokolovsku. Reportáž přináší Český rozhlas.

Vladimír Bružeňák (gymso.cz)
„Tam, kde je teď školka, byl appellplatz ženského tábora ve Svatavě," říká historik a učitel dějepisu na gymnáziu Vladimír Bružeňák. „A kousek vedle byly budovy SS. Jestli to ví paní učitelky, to skutečně netuším," dodává.

Paní učitelky to vědí. Nebo alespoň ta, kterou vyzpovídal Radiožurnál. „Ano, vím. Dokonce bylo krásné, když tu bylo výročí a přijela paní až z Izraele. Za druhé světové války tu pobývala s maminkou, když jí bylo 14 let. A její přáním kdysi bylo, aby tu vyrůstaly děti a aby tu byla mateřská škola, protože tu dřív děti trpěly. Přijela sem a mateřská škola tu skutečně byla," vysvětluje učitelka ze školky Jana Adamcová.


Celý text a reportáž ke stažení naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.