Česká školní inspekce ověří výsledky žáků na úrovni 5. a 9. ročníků ZŠ

středa 10. května 2017 ·

V termínu od 9. do 26. května 2017 provede Česká školní inspekce elektronické ověřování výsledků žáků 5. a 9. ročníků ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, které bude sledovat míru dosažení vybraných očekávaných výstupů podle Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání. Zapojeno bude 3 697 základních škol a víceletých gymnázií, v nichž budou žáci buď 5. nebo 9. ročníku řešit trojici testů.

Každé škole byly určeny dva testy z trojice základních předmětů (Český jazyk, Matematika, Cizí jazyk) a jeden ze tří doplňkových testů pro žáky 5. ročníku (Člověk a jeho svět, Člověk a svět práce, Kombinované výchovy), nebo jeden z 12 doplňkových testů pro žáky 9. ročníku (Přírodopis, Fyzika, Chemie, Dějepis, Zeměpis, Výchova k občanství, Hudební výchova, Výtvarná výchova, Výchova ke zdraví, Ochrana v rizikových situacích, Přírodovědná gramotnost, Informační gramotnost).

Testy doplní krátké dotazníky určené žákům a učitelům, jejichž odpovědi pomohou zasadit výsledky testování do širšího kontextu. Výsledky testů obdrží žáci ihned (byť může dojít ke korekcím výsledků v důsledku dvojité kontroly odpovědí na částečně otevřené otázky, definitivní uzavření výsledků tedy bude provedeno k 31. 5. 2017), podrobná souhrnná zpráva o výsledcích pak bude připravena do konce měsíce srpna.

Získané informace budou nejen důležitou zpětnou vazbou pro žáky a jejich zákonné zástupce (objektivní informace o míře získaných vědomostí a dovedností), ale také významným evaluačním nástrojem pro školy (vlastní hodnocení efektivity vzdělávání) a relevantní informaci pro tvůrce vzdělávacích politik.


Zdroj: Tisková zpráva ČŠI

1 komentářů:

Kamínek řekl(a)...
11. května 2017 0:07  

Máme na naší škole za sebou ono zmíněné testování. Pozoruhodné na něm mimo jiné je, že přes "pečlivou" přípravou obsahuje vady na kráse. Test z matematiky obsahuje minimálně 1 úlohu nad rámec platných RVP. Pikantní na tom je, že právě výuka lomených výrazů nám loni byla ČŠI vytýkána jako hrubé porušení výstupů RVP a po roce se přímo z "pera" inspekce právě toto učivo objeví v jejich vlastním certifikovaném testování. Také test z kombinovaných výchov byl humorný - z valné části se jedná o test z dějin umění. Také termín testování žáků 9. ročníků je zvolen mimořádně uvědoměle - na konci roku a po přijímačkách ... to už většina deváťáků vypouští a jejich motivace ke slušnému zvládnutí testů je limitně blízká nule ... 75-ti minutový test většina žáků zvládla za méně než polovinu času s méně než poloviční úspěšností ...

Řekl bych spoustu peněz a naší námahy (stálo mě to nějakou hodinku připravit 40 počítačů pro testování) vynaložených zcela zbytečně, o objektivním hodnocení nemluvě...Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.