Výzkum: Podpora od učitele může zásadně ovlivnit sociální mobilitu studentů

sobota 8. dubna 2017 ·

Výzkumníci sledovali vstup znevýhodněných dětí na univerzity a sledovali přitom dlouhodobý dopad vztahu učitele a žáka. Studie kvantifikuje vliv toho, co vysokoškolští studenti většinou uvádí jako pozitivní zkušenost se školou – dobrý vztah s učitelem. Kantoři jsou přitom vzdělávacími politiky většinou vnímaní jen jako třídní manažeři a doručovatelé předepsaného obsahu. Vztahový aspekt přitom může podle dat významně ovlivnit sociální mobilitu studentů směrem nahoru. Na studii upozorňuje server scio.cz.

Studie sledovala přes 4 300 britských žáků od třinácti do dvaceti let. Celkově zvýšila výslovná podpora učitele podíl pokračujících studentů o osm procentních bodů (ze 66 na 74 %). Největší dopad byl přitom pozorován u žáků s průměrnými studijními výsledky, kde slova podpory znamenala o 10 % vyšší pravděpodobnost pokračování na vysokou školu.

Podobně velký nárůst byl pozorován i u dětí s rodiči s nízkým dokončeným vzděláním, zatímco u dětí vysokoškoláků měla podpora jen nepatrný vliv při pokračování na střední školu a žádný na vstup na univerzitu. Přitom právě dětem se vzdělanými rodiči se podpory od učitelů dostávalo nejvíce. Slyšelo ji 22 % takových dětí oproti 15 % dětí rodičů bez akademického titulu.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.