Martin Rychlík: Výzkumníky trápí byrokracie. Kritizují ministerstvo školství

pátek 21. dubna 2017 ·

Přemíra papírování, kontrol, výkazů a nejednoznačný výklad pravidel. To sužuje život českým vědcům a výzkumníkům, kteří kvůli tomu nemají tolik času na samotné bádání a objevy. Takové výtky – ale i náznaky možného řešení – zaznívaly včera na odborné konferenci Byrokratizace vědy, kterou uspořádaly Lidové noviny.

Eva Zažímalová (avcr.cz)
„Podíl administrativních činností z roku na rok narůstá, což jde na úkor vědy a výzkumu,“ řekla v úvodu Eva Zažímalová, nová předsedkyně Akademie věd. Vážným problémem, který pojmenovávali i další řečníci, je zdejší nastavení poměru institucionálních (stálých) peněz a účelového financování (grantů, dotací). Některé ústavy mají v rozpočtu jen pětinu jistou, ale o značný podíl musejí v projektech stále soutěžit. „Chcete-li dělat dobrou vědu, potřebujete stabilitu,“ řekla profesorka Zažímalová.

Jako rudá nit se konferencí táhla kritika ministerstva školství, které v aktuálním operačním programu (OP VVV) mění pravidla za pochodu či nezvládá hodnocení. Zástupci resortu i přes opakované pozvání nepřišli.


Celý text naleznete v dnešním vydání Lidových novin

1 komentářů:

Unknown řekl(a)...
21. dubna 2017 v 9:15  

Opravdu jsem zvědavý, jestli to zabere. Pokud je administrativa přebujelá na úkor učební činnosti učitele, tedy času, kdy se může věnovat žákům, tak se zatím nic v této věci nestalo. Možná, že věda a výzkum má větší váhu. Tipuji to ale tak, že si vysoké školy pro ty papíry opatří více úředníků.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.