Genderiáda – soutěž o nejlepší středoškolskou práci na téma rovnosti žen a mužů

středa 26. dubna 2017 ·

„Máte co říct k tématu rovnosti žen a mužů? Zapojte se do Genderiády a vytvořte odbornou práci o tom, co vás osobně nejvíc zajímá,“ uvozují soutěž o nejlepší středoškolskou práci její organizátoři. Na svém webu nabízejí náměty na soutěžní témata i seznam odborných konzultantů. Práce má mít 15-30 normostran.

Náměty na témata soutěžních prací:

Nositelky Nobelovy ceny za literaturu

Nobelovu cenu za literaturu získalo za dobu jejího udělování pouze 14 žen. Co tyto ženy spojuje? Práce prozkoumá společné znaky těchto autorek v rovině politické (odkud pocházejí, za jakých geopolitických souvislostí cenu získaly) a literární (má jejich dílo něco společného po obsahové, tematické či stylistické stránce?). To vše v kontextu současných teorií genderové literární teorie.

Role žen v odboji za druhé světové války

Role žen za druhé světové války je v České republice stále málo probádané téma. Ženy se však aktivně účastnily odboje a mají v historii své místo. Jaké role zastávaly? Kdo byly ty nejvýznamnější z nich? Jak o nich mluví odborná literatura a středoškolské učebnice?

Násilí v chlapeckých a sportovních kolektivech

Mužskou socializaci často provází násilí. Již v raném věku bývá u mužů podporováno a je vnímáno jako jejich přirozený projev a součást mužské role.

Mediální obraz znásilnění

Znásilnění je závažný problém. V Česku je ročně znásilněno sedm tisíc žen. Ve společnosti o tomto problému koluje celá řada mýtů, které jsou často podporovány tím, jak média jednotlivé případy znásilnění zobrazují. Přetrvává například názor, že ženy v krátkých sukních si o násilnění samy říkají.

Zapojení slavných mužů (herci, zpěváci,...) do tématu rovnosti žen a mužů

Kampaně a iniciativy podporované muži ukazují, že feminizmus není jen o ženských právech, ale o rovnosti obou pohlaví. Feminizmus bývá často ostře kritizovaný. Zejména v posledních letech se na jeho obranu postavili mnozí celosvětově známí a významní muži.

Sexuální výchova v České republice a ve světě

Spolupráce školy a rodiny na tématu sexuální výchovy je stále intimní záležitostí, o které se v Česku moc nemluví. V jiných státech se způsob, kterým se s mladými lidmi mluví o sexu a sexualitě, může lišit.

Stereotypizace maskulinity a feminity českou společností

Společnost a kultura národa má velký vliv na utváření identity mladých lidí - jejich ženství a mužství. Činí tak skrze stereotypy, které jim předkládá.

Mariánský kult jako prostředek k vytváření modelů pro život žen

V roce 1990 se na hoře Zvir blízko obce Litmanová na Slovensku schovaly tři děti a modlily se, aby je Panna Maria ochránila před nebezpečím. Dvě dívky pak prožily zjevení Panny Marie, které jedna z nich, Ivetka, prožívala od roku 1990 do roku 1995. Navzdory tomu, že Vatikán dodnes místo zkoumá, hora se stala cílem milionů věřících. Ivetka se stala veřejnou osobou a věřící, obec i církev do ní začali promítat svá očekávání. Příběh Ivetky je zachycen v dokumentu Ivetka a hora (dostupný online) a pokládá si základní otázku, jak žít se zjevením?


Další informace naleznete zde

14 komentářů:

PP řekl(a)...
26. dubna 2017 v 6:00  
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.
Michal Komárek řekl(a)...
26. dubna 2017 v 6:06  

V jedné krátké větě použil Petr Pelikán několik urážek. Příspěvek jsem tedy smazal. Hezký den!

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
26. dubna 2017 v 6:44  

Urážkou inteligence je soutěž sama o sobě.

Ygrain řekl(a)...
26. dubna 2017 v 6:57  

Ani bych neřekla, většina témat je dost zajímavá, ale neumím si představit středoškoláka, který do toho půjde.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
26. dubna 2017 v 7:47  

Zkuste si místo žena dosadit do otázek slovo "muž".


Po přečtení seznamu témat se mi v hlavě objevila "vzpomínka" na toto:

"Dnes byl vydán zákaz hovoru o kamnech, teplých krajích, peřinách, spále a podobně. Náčelník správňe usoudil, že nás takovéto představy oslabují, a pro následující dny vydal seznam témat povolených k rozhovorům:
Téma na pondělí: Význam mrazu v boji proti infekčním chorobám.
Úterý: Zimní krása okenních skel.
Středa: Zážitky z bruslení.
Čtvrtek: Medvědi - vyzvedněte přednosti ledního.
Pátek: Holomrazy
Sobota: Mráz - nejlepší děda."Dále "Příběh Ivetky je zachycen v dokumentu Ivetka a hora (dostupný online) a pokládá si základní otázku, jak žít se zjevením?" toto tam patří? Zjevení?

Michal Komárek řekl(a)...
26. dubna 2017 v 9:07  

Anonymní, jak si představujete to dosazení slova "muž" do otázek? Otázka, kde to připadá v úvahu, je tam vlastně jen jedna, a vypadala by po dosazení takto: "Máte co říci k tématu rovnosti mužů a mužů?"

Pak můžete dosazovat ještě do dalších vět, na které otázky navazují. Například: "Nobelovu cenu za literaturu získalo za dobu jejího udělování pouze 14 mužů. Co tyto muže spojuje?"

Nebo bez otázky? Například: "V Česku je ročně znásilněno sedm tisíc mužů."

Tak jste to myslel? Hezký den!

Jana Karvaiová řekl(a)...
26. dubna 2017 v 9:31  

Já bych spíš přivítala činy.
Srovnatelné platy.
Respekt k ženě - matce (ohledně práce např.).
Rovnost ve všem čekat nemůžeme, bylo by to vlastně i proti přírodě.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
26. dubna 2017 v 9:32  

Nevím, proč bych měl technickému pracovníkovi, zajišťujícímu mazání příspěvků v diskusi vysvětlovat, jak jsem co myslel. Předně sám víte jistě, co jsem myslel lépe než já a pak, já napíšu, co jsem si myslel a cenzor mě to tady smaže.

Hezoučký den a hodně přesných dylítů.

Ygrain řekl(a)...
26. dubna 2017 v 10:08  

Anonymní z 21:30
A u tématu násilí v mužských kolektivech to mám nahradit ženskými kolektivy?
Ve většině těch témat se stejně bude srovnávat, tak přesně nevím v čem je podle vás problém.

"Já bych spíš přivítala činy.
Srovnatelné platy.
Respekt k ženě - matce (ohledně práce např.).
Rovnost ve všem čekat nemůžeme, bylo by to vlastně i proti přírodě."
Howgh.
Jen si myslím, že při té biologicky podmíněné nerovnosti je záhodno zdůrazňovat, že nerovnost předpokladů by neměla vést k nerovnosti respektu. Obousměrně.

poste.restante řekl(a)...
26. dubna 2017 v 10:17  

Respekt k ženě - matce
K tomu bych se připojil.
Myslím, že pro společnost má žena - matka přinejmenším stejný význam, jako žena - podnikatelka, žena - lékařka, nebo žena - boxerka, ne-li větší. Při zkoumání mediální sféry a výstupů genderových aktivit to tak ale nevypadá.

Kromě pořádání soutěží a halasných proklamací bych například rád slyšel jednoduchou odpověď na jednoduché otázky:
1. Kolik pracovních míst pro matky, chtějící pracovat na částečný úvazek bylo vytvořeno ve státním a veřejném sektoru?
2. Jaké legislativní změny například v daňové oblasti byly učiněny pro podporu matek pracujících v podnikatelské sféře. (O firemních školkách a dětských skupinách vím, ale třeba umísťování dvouletých dětí do školek je vcelku běsný nápad.)

poste.restante řekl(a)...
26. dubna 2017 v 10:22  

A u tématu násilí v mužských kolektivech to mám nahradit ženskými kolektivy?
Když občas slyším, kam se posunul slovník něžných dívek od časů mého mládí, tak si myslím, že téma "násilí v ženských kolektivech" je vcelku namístě.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
26. dubna 2017 v 10:53  

Myslím, že pro společnost má žena - matka přinejmenším stejný význam, jako žena - podnikatelka, žena - lékařka, nebo žena - boxerka, ne-li větší.

Bez ženy - matky by lidstvo vymřelo. Bez ostatních se, technicky vzato, obejde.

Ygrain: "A u tématu násilí v mužských kolektivech to mám nahradit ženskými kolektivy?" - ano.

Jiri Janecek řekl(a)...
26. dubna 2017 v 10:56  

Psát o násilí v chapeckých kolektivech trochu smrdí stereotypizací maskulinity... :-)

Ale jinak ať píšou, soutěží... Otázka je těch 15-30 stran.

Charlie řekl(a)...
26. dubna 2017 v 14:32  
Tento komentář byl odstraněn autorem.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.