Aplikace supluje školní psychology. Ve školách chybí odborná pomoc

pondělí 10. dubna 2017 ·

Hned tři dny po spuštění se do projektu „Nenech to být“ dvou brněnských studentů gymnázia, který pomáhá například šikanovaným žákům, zaregistrovala zhruba stovka škol. Děti a jejich rodiče mohou přes internetové stránky nebo mobilní aplikaci „Nenech to být“ anonymně upozornit, že se v třídním kolektivu děje něco špatného. Hlášení se dostane k „metodikovi prevence“, který na škole musí ze zákona působit. Problém je ale v tom, že to většinou jsou učitelé, nikoli vystudovaní psychologové. Reportáž přinášejí Lidové noviny.

O psychology je v českém školství nouze. Potvrzuje to viceprezident Asociace ředitelů základních škol Pravoslav Němeček: „Je jich málo a těžko se shánějí.“

Jarmila Balážová (youtube.com)
Problém připouští i ministerstvo školství. Každý rok se počty školních psychologů mění. Včetně těch, kteří jsou zaměstnaní na částečný úvazek, jich resort napočíta l 600. Jen základních škol je v tuzemsku přitom 4140.  Školní psychologové musejí absolvovat magisterský studijní program psychologie, jednooborové psychologie nebo dvou oborů jako například psychologie – speciální pedagogika. „Většina absolventů oboru psychologie směřuje do klinické psychologie a poradenské psychologie,“ sdělila LN mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová.

Přitom podle Němečka je přítomnost psychologa ve škole nejlepší cestou, jak vybřednout ze všech problémů, které svírají dětské kolektivy. A v situaci, kdy se rozběhla naplno inkluze, by podle něho měla být automatická. „Školy, které ho nemají, se obracejí na poradenská zařízení nebo tu funkci někdo supluje, i neodborně. To je ale na dlouhé lokte a je to zkrátka komplikovanější,“ popisuje Němeček.


Celý text naleznete v dnešním vydání Lidových novin

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.