„Výrok týdne“ Markéty Seidlové: Pro naše členy pracujeme hodně, jen si to často neuvědomují

středa 15. března 2017 ·

Je sice teprve středa, ale na „výrok týdne“ není třeba čekat. Místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová totiž ve svém textu v Týdeníku ŠKOLSTVÍ přináší skutečně klasický „cimrmanovský" výrok o kvalitách školských odborů. Pozoruhodná je i pasáž o „námitkovníku“.

Markéta Seidlová (skolskeodbory.cz)
Markéta Seidlová píše: „Máme dost úspěchů, jsme dobrá organizace, v níž stojí za to být. Pro naše členy pracujeme hodně, jen si to často neuvědomují a někdy ani nevědí, že by takové možnosti mohli mít.“

V článku upozorňuje na setkání se členy odborů v rámci kampaně Konec levných učitelů. Na nich by se vedení odborů chtělo věnovat také „stabilizaci členské základny“. „Připravili jsme pro účastníky jakýsi námitkovník, v němž najdou odpovědi na typické otázky, aby na ně mohli potenciálním novým členům odpovědět, případně připomenout členům, kteří chtějí odejít, co jim odbory přinášejí. Bude to tedy vhodná metodická pomůcka,“ píše k tomu Seidlová.Celý text naleznete v aktuálním vydání Týdeníku ŠKOLSTVÍ

16 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
15. března 2017 7:52  

Mnohaletá urputná práce pro členy nás přivedla na platový chvost. Dík.

Radomír Palát řekl(a)...
15. března 2017 8:11  

S kým jiným MŠMT o platech aspoň mluví? Ve škole odborovou organizaci máme, několikrát jsme využili právní služby v problémových situacích, dohaduje využívání FKSP...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
15. března 2017 9:21  

Bez odborů to nejde, problém je jejich zdiskreditování z minulosti a u některých to přetrvává.

Odbory jsou pak tak silné, jako jejich členská základna.

V. řekl(a)...
15. března 2017 9:53  

několikrát jsme využili právní služby v problémových situacích, dohaduje využívání FKSP...
To lze i bez odborů.

Radomír Palát řekl(a)...
15. března 2017 10:56  

bez odborů právní služby zdarma?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
15. března 2017 11:02  

"To lze i bez odborů."

Něco asi ano, ale něco bez odborů (v rámci školy) nemusí jít vůbec, to by někdo určitě vypsal přesněji. Abych nebyl za zaujatého, sám v odborech nejsem.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
15. března 2017 12:52  

"ale něco bez odborů (v rámci školy) nemusí jít vůbec"

Musí jít. Copak jsou všude odborové organizace?

V. řekl(a)...
15. března 2017 13:06  

bez odborů právní služby zdarma?
Víte, nic není zdarma.
A odbory by snad měly být k něčemu jinému, ne? Co např. nějaké zastání předsedů maturitních komisí, kteří si "díky" svému jmenování, které nemůžou odmítnout, musí sami podávat daňové přiznání? A případně platit daňového poradce. Za celou dobu nehly v tomto odbory ani prstem. A zdaleka nejen v této šikaně učitelů.
Současné odbory jsou k ničemu.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
15. března 2017 13:08  

Nejsou, ale jak píšu, nejsem odborář, ale žiju s informací (a třeba ji někdo opraví), že v určitých věcech mohou odbory ve škole s ředitelem jednat a samotný učitel ne.

Čili, netvrdím to kategoricky, ale s řadovým učitelem možná nemusí ředitel jednat jako s odbory. Pořád se pohybujeme na půdě konkrétní školy.

poste.restante řekl(a)...
15. března 2017 13:36  

Odbory mají v demokratické společnosti své nezanedbatelné a nenahraditelné místo. Každý, kdo tvrdí opak by si měl zopáknout učivo občanské výchovy či ZSV. Ne té předlistopadové, té současné. (Nějaká učebnice by se určitě ve škole našla.)

Chápu, že despekt k odborům má u nás své historické příčiny.
Ale zkuste říct, že odbory jsou zbytečné třeba v Polsku, v Německu, ve Francii, nebo dokonce v USA.
Jen naše vlastní pohodlnost a zbabělost jsou překážkou toho, aby jejich význam byl větší.

Každá odborová organizace má jen takovou sílu, kolik odhodlanosti mají její členové.

Ti, kteří v odborech nejsou by si alespoň mohli uvědomit, že jedou na lodi, kde neveslují, ale jenom se vezou a ještě mají připomínky, že loď pluje pomalu.

Netvrdím, že současné školské odbory fungují kdovíjak skvěle. Sám mám k jejich vedení také mnoho výhrad. Ale nikdo snad nikomu nebrání, aby se angažoval a dělal to líp. A ano. Nic není zadarmo.

V. řekl(a)...
15. března 2017 13:59  

ještě mají připomínky, že loď pluje pomalu
To rozhodně není můj případ. Já si nestěžuju, že loď pluje pomalu. Já tvrdím, že pluje špatným směrem.

poste.restante řekl(a)...
15. března 2017 14:31  

Já tvrdím, že pluje špatným směrem.
Nic proti tomu. Občas si to myslím úplně stejně.
Třeba to, jak odbory "podporují" inkluzi a kariérní řád je naprosto donebevolající.

Chápu, že za pravicovějšího vedení MŠMT měly odbory ještě menší slovo, ale tím nelze omlouvat servilitu vůči vedení z ČSSD.
Odbory mají být odbory a ne pobočkou jakékoliv strany.

Já jsem nechtěl říci, že mají neodboráři "držet hubu a krok".
Jen jsem chtěl připomenout, že některým kritikům by neškodilo trochu pokory.
To opravdu není Váš případ.

Jirka řekl(a)...
15. března 2017 16:02  

Já mám pocit, že brzy dospějeme do stádia, kdy ve školách budou stejné poměry jako v armádě (myšleno pro armádu v dobrém). Myslel jsem si, že pedagogická rada znamená, že se pedagogové radí, aby dosáhli společného kompromisu v rámci zákonů. Nevím jestli to ještě někde funguje, ale za současného stavu bych raději definitivu a jiné prebendy. Sir! Yes, sir!

Jana Karvaiová řekl(a)...
15. března 2017 16:37  

Odbory jsou potřeba. jenom ne ty naše - tedy ty špatně pracující.
Ale je to i o lidech, kteří si myslí, že stačí sedět na gauči a kverulovat.

tyrjir řekl(a)...
17. března 2017 8:46  

Mnohaletá urputná práce pro členy nás přivedla na platový chvost. Dík.

Stručné a výstižné.

Školské odbory, které navrhly jen 10 % zvýšení učitelských platů, evidentně tímto aktem zapracovaly ve spolupráci s vládou (paní ministryně rádoby radiálně s tímto ostudným návrhem souhlasila:) proti učitelům na tom, aby učitelé ve skutečnosti dostali méně než těch 10 %, což se pak také těmi osmi procenty stalo. Tohle je řádná práce odborů a MŠMT pro české učitele?

Radek Sárközi řekl(a)...
17. března 2017 18:58  

http://www.pedagogicka-komora.cz/Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.