V Ústeckém kraji přibývá domácích školáků. Školy na to ale většinou nejsou připraveny

čtvrtek 23. března 2017 ·

Domácí vzdělávání dětí v Česku je na vzestupu. Dětí, které si nesedají každý den do školní lavice, ale učí se doma, přibývá. Od loňského roku už musí podle novely zákona všechny školy zajistit zázemí pro školáky z prvního, ale i druhého stupně, které rodiče učí doma. Taková jsou pravidla, ale praxe je trochu rozdílná. V Ústeckém kraji například není žádná škola, která by měla větší zkušenosti s dětmi z domácího vzdělávání. Reportáž přináší Český rozhlas.


Alena Chýlová v reportáži popisuje, proč její dcera jezdí na přezkoušení z Ústí nad Labem do Vraného nad Vltavou – je to škola, která byla mezi prvními, které s domácím vyučováním začínaly. K domácímu vzdělávání má pozitivní přístup. Nicméně takových škol v Česku není mnoho.

Prezident asociace domácího vzdělávání Vladislav Soukup v reportáži vysvětluje, že rodiče raději zvolí školu, kde jim vyjdou vstříc. Ty jsou zatím stále nejčastěji v okolí Prahy nebo také Brna. „Každé dítě se musí přizpůsobit vzdělávacímu plánu školy, do které se zapíše. Musí jezdit na přezkoušení a plnit podmínky, které mu škola uloží… Jsou přitom rozdíly mezi jednotlivými školami,“ dodává Soukup.

Domácích školáků v Česku přibývá. Podle statistik Ministerstva školství je jich v letošním roce přes dva tisíce. Meziročně přibylo čtyři sta dětí. Z toho z Ústeckého kraje je jich stovka.


Celý text a reportáž ke stažení naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.