Plzeňský kraj chce přísnější limity, než stanovuje „pamlsková vyhláška“

čtvrtek 2. března 2017 ·

Všechny školy se už dnes podle náměstkyně hejtmana pro oblast školství Ivany Bartošové řídí principy zdravé výživy. Mají limity na tuky, cukry, ovoce, zeleninu nebo maso. „My chceme jít ještě dál. Plánujeme prosadit, aby se ještě více odbourávaly tuky, cukry, aby se nevyužívaly různé granuláty, polotovary, a aby se primárně vařilo ze zdravých potravin. Jídelníček musí být pestrý a musí odpovídat dnešním trendům,“ řekla deníku Právo Bartošová.

Ivana Bartošová (kduplzen.cz)

Hejtmanství v únoru uzavřelo memorandum o spolupráci s Asociací školních jídelen, Státním zdravotním ústavem, Českou školní inspekcí, krajskou hygienickou stanicí a Plzní. Subjekty se shodly, že založí tzv. Krajské centrum sdílené praxe v oblasti školního stravování.

„Nová platforma vytvoří komfortní prostředí nejen pro sdílení praxe a pro metodické řízení pracovníků školních jídelen, ale také by měla přispět k tomu, abychom měli v rukou výstupy v oblasti návrhů legislativních změn,“ upřesnila náměstkyně.

Řada škol se ale v oblasti stravování potýká s problémy. Například některé venkovské školy špatně shánějí vybrané suroviny. Dalším problémem je nedostatek kvalifikovaného personálu. Zkušenější kuchaři totiž podle Bartošově odcházejí za lepším platem do hotelů nebo restaurací. „Ve školách také často narážíme na konzervativní přístup. Tvrdí nám, že děti zdravě jíst nebudou. To ale podle nás není cesta. Musíme působit i na osvětu. Věřím, že si děti na zdravý způsob stravování postupně zvyknou,“ doplnila Bartošová.


Celý text naleznete v dnešním vydání deníku Právo

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.