Ministerstva se nedohodla na reformě péče o ohrožené děti

neděle 5. února 2017 ·

Jeden z „pomníčků“, který vláda Bohuslava Sobotky už nestihne vyřešit a předá jej kabinetu po říjnových volbách, je sporná transformace zařízení pečujících o ohrožené děti. Jejím důsledkem mělo být například postupné rušení kojeneckých ústavů a předávání dětí do pěstounských rodin. Mnozí politici a zaměstnanci ústavů se tomu brání. Tři resorty, které to mají řešit, tedy ministerstva sociálních věcí, školství a zdravotnictví, se stále nemohou dohodnout na změně. Do změn se nechce ani hejtmanům: zřizovateli těchto zařízení jsou právě kraje. Reportáž přináší deník Právo.


Michaela Marksová (vlada.cz)
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová chce, aby se všechna zařízení pečující o ohrožené děti sjednotila pod střechou jejího ministerstva. Pod MPSV dnes spadají pouze tzv. zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, zatímco kojenecké ústavy má v gesci zdravotnictví a dětské domovy řeší školství.

V roce 2015 bylo v kojeneckých ústavech 1174 dětí. Experti varují, že dítě vyrůstající v ústavu může trpět tzv. poruchou připojení (nevytváří si citovou vazbu na rodiče) a je deprivované. „V Evropě už prakticky klasické kojenecké ústavy neexistují a opuštěné zdravé děti do tří (či více) let se umisťují výhradně do rodin. Kvůli našim dětem věříme, že i ČR se konečně vydá touto cestou, narážíme ale na konzervatismus některých zaměstnanců kojeneckých ústavů a dětských domovů,“ uvedla Marksová.

Ministryně školství Kateřina Valachová se nedávno vyjádřila, že se transformaci nebrání, chce ale, aby výchovné a diagnostické ústavy zůstaly pod jejím úřadem.


Celý text naleznete zde

1 komentářů:

m vanek řekl(a)...
5. února 2017 9:29  

Ono je jedno, které ministerstvo tomu šéfuje, hlavně aby to fungovalo a jen se neřečnilo.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.