Čeští a ukrajinští experti učí studenty rozkrývat lživé zprávy

pondělí 20. února 2017 ·

Na české studenty pedagogických fakult se letos zaměří projekt spolupráce mezi českými a ukrajinskými experty, který organizuje Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). ČTK to řekla koordinátorka ukrajinských projektů AMO Zdenka Vágnerová. Loni se seminářů zaměřených na boj s ruskou propagandou a ověřování nepravdivých informací v médiích zúčastnilo více než 500 ukrajinských studentů a novinářů.


Zdenka Vágnerová (amo.cz)
Podle Vágnerové si většina účastníků seminářů uvědomuje, že na webech se objevují informace ovlivněné ruskou propagandou, pokud je uveřejní ruské zdroje. "K tomu, co se píše na ukrajinských informačních kanálech, nepřistupují dostatečně kriticky, protože mají dojem, že když jsou ukrajinské, nebudou ovlivněné," dodala.

Ověřování faktů si studenti a novináři vyzkoušeli v praxi. "Vybrali si třeba nějaký výrok politika, rozhovor nebo článek a informace v něm pak srovnávali s fakty z veřejně dostupných zdrojů," uvedla. Stejným způsobem postupuje například projekt Demagog, který ověřuje výroky českých a slovenských politiků. Výsledky práce posluchačů jsou na webových stránkách.

Kritický přístup k informacím chce AMO ve spolupráci s ukrajinskými partnery podporovat i v Česku. "V cyklu seminářů chceme pokračovat i letos. V České republice bychom se chtěli zaměřit na studenty pedagogických fakult, protože právě oni pak mají za úkol vést žáky k mediální gramotnosti," podotkla. AMO plánuje, že se zaměří na regiony. V Praze je podle Vágnerové dost příležitostí se o politické propagandě a záměrném dezinformování dozvědět.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.