Klíčem úspěšného vzdělávacího systému je škola hrou, dostatek pohybu a příjemné prostředí

úterý 10. ledna 2017 ·

Finsko má podle zprávy Světového ekonomického fóra i přes mírný propad v mezinárodním srovnávání stále nejlepší systém primárního vzdělávání. Heikki Happonen, šéf Asociace osmi finských pedagogických škol, vysvětluje proč.

Systém je založen na předpokladu, že základem všeho dětského učení je hra. Hrou se proto vzdělávají děti až do sedmi let a celou základní školu mají každý den každou hodinu patnáctiminutovou přestávku na venkovní aktivity, a to za každého počasí. Dětský mozek funguje lépe, když jsou děti v pohybu, vysvětluje Happonen. Po venkovním řádění se děti nejen více soustředí, ale také lépe vyjednávají, vytváří týmy i přátelství.

Dalším tajemstvím je podle Happonena prostředí školy. Děti v ní musí cítit respekt, bezpečí a pohodlí. Moderní školní budovy jsou prostorné, mají mnoho odpočinkových zón a míst pro schůze učitelů, někdy včetně sauny. Když takovou školu navštívila španělská učitelka, úžasem oněměla, protože španělské školy jsou proti tomu jako vězení.


Celý text naleznete zde

2 komentářů:

6. B řekl(a)...
10. ledna 2017 16:58  

Djó, móře!

Jirka řekl(a)...
10. ledna 2017 19:26  

Mórže, to néni jedna khápička, ani dve khápičky. To jsou týsice a týsice khápiček zusammen.

Kapka, padá-li stále, ne silou, vyhloubí kámen. Člověk jen stálou pílí, ne naráz, se učeným stane.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.