Julie Hrstková: Soukromé školky spasí výjimečnost

středa 25. ledna 2017 ·

„Od září 2017 začne platit povinná předškolní docházka pro pětileté děti a současně vznikne nárok na předškolní vzdělávání dětí čtyřletých. Od roku 2018 budou muset veřejné mateřské školy přijímat tříleté děti a od roku 2020 pak i ty dvouleté. Lze pochopit, že obce a veřejná předškolní zařízení z toho mají těžkou hlavu, i když jim stát na pomoc a výstavbu vyčlenil zhruba 14 miliard korun. Podstatně méně pochopitelné jsou obavy soukromých mateřských škol, které tvrdí, že je povinnost přijímat děti do státních zařízení připraví o živobytí. Soukromé školky nikdy neměly nahrazovat neschopnost státu. Naopak,“ píše komentátorka Hospodářských novin Julie Hrstková.

Hrstková pokračuje:

Julie Hrstková (repro ČT)
Měly rodičům nabídnout něco, co jim státní školství nikdy dát nemohlo. A je vcelku jedno, jestli jde o pohyb v přírodě jako v případě takzvaných lesních školek nebo o Montessori a daltonské školky, kde jsou děti vedeny ke slušnosti a zodpovědnosti, či o waldorfské školky, kde jsou děti vnímány ve své celistvosti jako bytost tělesná, duševní a duchovní. Samostatnou kapitolou jsou pak jazykové školky, které se – i kvůli značným finančním nákladům – staly oblíbeným útočištěm pro děti zahraničních i domácích manažerů.

Nic z toho po vzniku povinného předškolního vzdělávání nezanikne.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.