Dárky nosí v Evropě Ježíšek, ale i čarodějnice či vánoční polínko

sobota 24. prosince 2016 ·

Nejenom Ježíšek, ale v naší tradici i hodně neobvyklé bytosti přinášejí dětem vánoční dárky. Například v Baskicku nosí dárky takzvaný Olentzero, tedy uhlíř, který přichází z hor pozdě v noci 24. prosince a nechává hodným dětem hračky a zlobivým dětem uhlí.


Tió de Nadal
V Katalánsku přináší dárky a sladkosti dětem postavička zvaná Tió de Nadal. Je to vlastně dřevěné polínko, jemuž se přimaluje obličej, nasadí červená čepička a přikryje se dekou. Od 8. prosince (svátku Neposkvrněné početí Panny Marie) ho lidé mají v pokoji, kde ho každý večer "krmí" a na Štědrý večer, či den poté, mu děti zazpívají, aby jim dárky "vykakalo".Přejeme vám krásné kouzelné Vánoce, ať už dárky přinese kdokoli!(Celý text ČTK o bytostech nosících dárky naleznete zde)

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.