Český statistický úřad: Vysokoškoláků rapidně přibývá, sehnat dobrého řemeslníka může být problém

úterý 8. listopadu 2016 ·

Češi jsou čím dál vzdělanější. Těch, kteří absolvovali vysokou školu, je nyní 1,3 miliónu – o 134 % víc než před dvaceti lety. Více než polovina vysokoškoláků jsou ženy. Naopak výrazně klesl počet osob se základním vzděláním a s výučním listem. To se odráží i na současném trhu práce. Uvádí to tisková zpráva Českého statistického úřadu.


Z hlediska dosaženého stupně vzdělání došlo v průběhu dvaceti let k velkým změnám. Značně poklesl počet osob se základním vzděláním, o půl miliónu na 408 tisíc. Snížil se počet osob se střední školou bez maturity, o 125 tisíc na 2,2 miliónu. Vzrostl počet absolventů s maturitou, o 505 tisíc na 2,1 miliónu. A enormně se zvýšil počet vysokoškoláků, o 750 tisíc na 1,3 miliónu.

Růst počtu vysokoškoláků je markantní zejména v posledních pěti letech, hlavně u žen. Vloni dosáhl počet 25–64letých vysokoškolaček 684 tisíc. To je více než trojnásobek úrovně roku 1995. „V roce 2012 byl počet vysokoškolsky vzdělaných žen vyšší než počet mužů s vysokoškolským titulem. Tento náskok se navíc rychle zvětšuje,“ uvádí Marta Petráňová z odboru statistiky trhu práce ČSÚ. Počet mužů s vysokoškolským vzděláním se za posledních dvacet let zvýšil o 286 tisíc na 627 tisíc.

Podíl absolventů vysokoškolského studia na české populaci 25–64letých dosáhl v minulém roce 22 %, méně než ve většině členských zemí EU. To se však rychle mění, vysvětluje Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ: „Podíl mladých, kteří ukončili nebo stále studují vysokou školu, je v porovnání se starší generací naprosto jiný. V nejčetnější skupině lidí ve věku 35 až 44 let je mnoho absolventů s maturitou nebo bez ní, zatímco podíl vysokoškoláků je poměrně nízký. V devadesátých letech totiž byly možnosti univerzitního studia omezené. Naproti tomu současné kapacity vysokého školství umožňují studovat značné části mladé populace.“

Míra nezaměstnanosti je v České republice jedna z nejnižších v EU. Ve 3. čtvrtletí meziročně klesla na 4,0 %. Zároveň Česko vykazuje nejvyšší podíl osob, které úspěšně absolvovaly alespoň střední stupeň vzdělání. „Je českým specifikem, že máme vysoký podíl absolventů středního vzdělání, vyučených nebo s maturitou ve věkové skupině 35 až 54 let. Přitom mimořádně vzrostl podíl absolventů vysokých škol v početně slabších ročnících. Tyto rozdíly se promítají do trhu práce, kdy se v mladší generaci vytrácejí vyučení a rychle přibývá lidí s vyšším stupněm vzdělání. Sehnat dobrého řemeslníka tak může být problém,“ vysvětluje Bohuslav Mejstřík z odboru statistiky trhu práce ČSÚ.

Nejvyšší, téměř 40% podíl vysokoškolsky vzdělaných obyvatel je v Praze. Nadprůměrný počet vysokoškoláků je i v Jihomoravském kraji. Nejméně je jich v krajích Karlovarském a Ústeckém.


Zdroj: Český statistický úřad

5 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
8. listopadu 2016 10:20  

Krásné kouzlení s procenty. Vysokoškoláků je víc než dvojnásobek a počet se základním vzděláním klesl na polovinu.
Vzdělanost roste?

Jana Karvaiová řekl(a)...
8. listopadu 2016 10:44  

A nešlo by zavést obory jako: inženýr instalatér, inženýr truhlář a tak?

mirek vaněk řekl(a)...
8. listopadu 2016 11:00  

Na to je pozdě. To už mohli dávno po vzoru amerických high school přejmenovat střední školy na vysoké a měli po problému s nedostatkem vysokoškoláků. Bylo by jich teď 76%.


Tip pro šéfredaktora:

https://www.novinky.cz/veda-skoly/420005-az-tretina-skolaku-druheho-stupne-neumi-poradne-cist.html

Michal Komárek řekl(a)...
8. listopadu 2016 11:16  

Díky za tip! hezký den!

Unknown řekl(a)...
8. listopadu 2016 12:35  

zavést starý chruščovoův systém,že vš byl zároveň i vyučen např strojní inženýr se během studia vyučil soustružníkem,ing stavař byl zároveň zedníkem,my v městečku máme dva kominíky-důlní iženýry

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.