České univerzity se lepší. Předběhly Polsko i Itáli

pondělí 3. října 2016 ·

Vysoké školství v Česku stoupá vzhůru. Alespoň na pomyslném žebříčku kvality vysokých škol U21 Ranking of National Higher Education Systems (U21), což je jeden z nejprestižnějších světových žebříčků hodnocení vysokého školství v rozvinutých zemích světa. Jeho základní myšlenkou je, že ekonomický, sociální a kulturní rozvoj země závisí na kvalitě celého vysokého školství a nikoli na kvalitě několika univerzit orientovaných na výzkum. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

Pořadí, které od roku 2012 zveřejňuje nadnárodní sdružení výzkumných univerzit U21 (Universitas 21), zahrnuje padesátku států a hodnotí jejich vysoké školství z různých pohledů. Česká republika se letos meziročně mírně zlepšila, stejně jako roky předtím.

Zatímco ještě v roce 2012 byla na 26. místě, v roce 2015 postoupila o tři pozice výš, a letos se umístila dokonce na 22. příčce. Podrobně o tom na svém webu informují Jan Koucký a Aleš Bartušek ze Střediska vzdělávací politiky Univerzity Karlovy v rozboru České vysoké školství se postupně zlepšuje.

„České vysoké školství nasbíralo v letošním roce historicky nejvyšší celkové skóre a skončilo na 22. místě, například před Španělskem, Portugalskem nebo Slovinskem. Ale předběhli jsme také Itálii, Maďarsko, Polsko či Řecko,“ upozorňuje Jan Koucký, ředitel Střediska vzdělávací politiky, které dlouhodobě zkoumá vzdělávání a školské systémy.


Celý text naleznete zde

3 komentářů:

Unknown řekl(a)...
3. října 2016 v 13:12  

Dobrý den. Tento článek je výborný vzhledem k tomu že tímto tématem se zabývám už dva roky .Je zajímavé jak se vracíme zpátky se školstvím do 12. a 13. století , kdy jsme byly velmoc a taky Karlova Univerzita nám v tom byla moc nápomocná . Zas se vracíme!

Vít Tomis řekl(a)...
3. října 2016 v 13:28  

Tento článek je výborný vzhledem k tomu že tímto tématem se zabývám už dva roky

Pokud byste se tímto tématem už 2 roky nezabývala, článek by byl špatný?
12. a 13. století spojujete s Karlovou univerzitou? Možná, že "jste byly" v té době velmoc, ale zmíněná univerzita vám v tom těžko mohla pomoci...

Nicka Pytlik řekl(a)...
3. října 2016 v 14:12  

Jen pomalu, pane V., a opatrně! Vy si nám tu klidně odrazujete nové a mladé přispivatele, a my, staří psy a feny bez přívlastku, to pak máme na talíři.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.