Týdeník Ekonom: Problém se školkami politici zaspali. Vyřešil ho za ně trh

čtvrtek 22. září 2016 ·

Týdeník Ekonom pokračuje v seriálu o českém školství, tentokrát jsou tématem mateřské školy. Ve sněmovních volbách před třemi lety se politické strany předháněly v tom, která nabídne lepší řešení na nedostatek míst v mateřských školách. Dříve než se stačily politické sliby naplnit, boj o mateřské školy částečně vyřešil trh. Rychle začaly vznikat soukromé školky a otevřel se prostor i pro alternativnější předškolní péči, uvádí téma týdeník Ekonom.

V kvalitě soukromých školek byl a stále je velký rozdíl. Některé vznikly jen kvůli tomu, aby na nich majitel vydělal, a působily spíše jako hlídání dětí, než že by tam s dětmi lépe pracovali. Vznikaly ale i školky, které nabízely něco víc.

Rodiče si tak mohou vybrat, jestli chtějí své dítě vychovávat v duchu Montessori pedagogiky, která se snaží podnítit tvořivost dítěte speciálními pomůckami a je orientovaná na praktický život. Nebo podle waldorfské školy, protože neklade tolik důraz na znalosti jako na celkový rozvoj dítěte, tedy i jeho sociální dovednosti či kreativitu. Není výjimkou, pokud školku založí sami rodiče.

Ze zahraničí do České republiky přišel také trend lesních mateřských školek. Generaci dětí ovládajících tablet ještě předtím, než se naučí pořádně mluvit, se rodiče snaží vrátit do přírody.

V důsledku nástupu soukromých školek se státní školky začínají vyprazdňovat a postupně přijímají i dvouleté děti. Klesá také počet odmítnutých žádostí o přijetí do mateřské školy. Ještě v roce 2014 to bylo přes 60 tisíc, loni klesl počet na 50 tisíc. A ministryně školství Kateřina Valachová dodává, že už nyní je ve školkách 40 tisíc dvouletých dětí a do čtyř let se místa ve školkách uvolní ještě víc.


Celý text naleznete v dnešním vydání týdeníku Ekonom

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.