Dopis výkonného ředitele Svazu měst a obcí České republiky prezidentovi republiky ve věci novely školského zákona

pátek 20. května 2016 ·

"Argumenty paní ministryně, které uváděla na půdě Sněmovny i Senátu, spočívající v tom, že nedostatečné kapacity vyřeší dotační prostředky, pozbývají váhy ve světle nových informací, kdy paní ministryně sdělila dopisem předsedovi Svazu, že nadále již nebude z programu MŠMT podporovat rozvoj mateřských škol, protože v IROP jsou dostatečné prostředky, přičemž tyto prostředky jsou omezeny pouze na zvyšování již stávajících kapacit, nikoliv na zajištění zcela nových. Prostředky z OP VVV jsou zase vázány na existenci KAP (krajský akční plán vzdělávání) a MAP (místní akční plán vzdělávání) a jejichž čerpání je ohroženo reálným zpožděním jejich přípravy."
Praha, 28. dubna 2016

Vážený pane prezidente,

dovolte mi, abych Vás jménem Svazu měst a obcí České republiky oslovil s informacemi týkajícími se novely školského zákona, která byla Kanceláři prezidenta republiky doručena 26. dubna 2016.

Důvodem, proč se na Vás obracím, je, že uvedená novela ve znění schváleném Senátem bude mít dalekosáhlé dopady do společnosti i významné finanční i administrativně - organizační dopady na obce a města. Nově se totiž kromě povinné předškolní docházky od 5 let, zavádí nárok na přijetí dvouletých dětí od roku 2020 a také povinnost stanovení školských spádových obvodů pro mateřské školy.

Již při projednávání v obou komorách Parlamentu jsme upozorňovali na problémy, které obcím mohou stanovením školských spádových obvodů vzniknout nejen ve statutárních městech a městech s větším počtem mateřských škol, ale také tam, kde dojde ke stanovení (na území několika obcí) vrchnostensky rozhodnutím krajského úřadu, což je problém nejen prstence kolem Prahy, Brna, Liberce, ale v jednotlivých případech i obcí a měst v celé republice. Postiženy pak budou obce, které budovaly kapacitu mateřských škol k zajištění potřeb svých občanů, ve prospěch okolních obcí, které budou uměle přičleněny do jejich školského spádového obvodu, aniž by jim byla zákonem stanovena povinnost se na zajištění kapacity podílet.

O nároku na přijetí dvouletých dětí od roku 2020, který byl předložen jako individuální poslanecký pozměňovací návrh a přijat na plénu dolní komory, nebyla vůbec vedena ani v gesčním výboru ani se zástupci obcí a měst žádná diskuse. Byť se jedná o 4 roky vzdálený termín, reálně bude znamenat vysokou finanční zátěž zřizovatelů, protože podle Senátem schváleného znění budou mít nárok na přijetí dvouleté děti, které dosáhly věku dvou let nejméně den před zahájením školního roku, tedy všechny přihlášené děti, které budou mít věk minimálně dva roky a den. To znamená, že již nebude možné použít kritérium „samoobslužnosti“ nebo fyzické a mentální zralosti a do mateřské školy se budou muset přijímat i děti bez hygienických návyků.

Přesvědčení MŠMT, že u dvouletých dětí nepůjde o masovou záležitost a uvádělo při tom údaje z MPSV, kdy prý v současnosti dvouletou rodičovskou dovolenou čerpá cca 15% rodičů, však neobstojí. Pokud stát zavede zákonný nárok na přijetí dvouletých dětí, významně se zvedne procento rodičů čerpajících dvouletou rodičovskou dovolenou, protože budou mít nárok umístit dítě vždy, zatímco dosud tomu brání kapacita nebo kritéria jednotlivých MŠ. Navíc pro přijetí dvouletého dítěte není vůbec směrodatné, jak dlouhou rodičovskou dovolenou čerpá rodič. Pro některé rodiče to bude signál (a nebude jich minimum), aby péči o dítě a starost o něj raději přesunuli na instituci.

Pokud nelze dopředu odhadnout, o jak velký počet dětí v této věkové skupině se bude skutečně jednat, protože se ani ještě nenarodily, je téměř nemožné skutečné kapacity přizpůsobit včetně stavebního, technického, hygienického a personálního vybavení (nepedagogický personál) této věkové skupině již od roku 2020, protože informace o počtu dvouletých dětí, které přijdou k zápisu, budou mít zřizovatelé až v květnu 2020 a teprve tehdy bude možno stanovit potřebnou kapacitu mateřské školy.

Argumenty paní ministryně, které uváděla na půdě Sněmovny i Senátu, spočívající v tom, že nedostatečné kapacity vyřeší dotační prostředky, pozbývají váhy ve světle nových informací, kdy paní ministryně sdělila dopisem předsedovi Svazu, že nadále již nebude z programu MŠMT podporovat rozvoj mateřských škol, protože v IROP jsou dostatečné prostředky, přičemž tyto prostředky jsou omezeny pouze na zvyšování již stávajících kapacit, nikoliv na zajištění zcela nových. Prostředky z OP VVV jsou zase vázány na existenci KAP (krajský akční plán vzdělávání) a MAP (místní akční plán vzdělávání) a jejichž čerpání je ohroženo reálným zpožděním jejich přípravy.

Vážený pane prezidente, věřím, že Vás názor obcí a měst zajímá a že jej laskavě zohledníte při svém rozhodnutí o dalším osudu tohoto zákona. Děkuji za Váš čas, který jste věnoval mému dopisu a pro případné další informace jsem Vám, pane prezidente i Kanceláři prezidenta k dispozici.

S hlubokou úctou

Vážený pan

prezident České republiky
Ing. Miloš Zeman
Kancelář prezidenta republiky
Hrad I. nádvoří č. p. 1
Hradčany
119 08 Praha 1

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.