Aplikace Včelka pomáhá učitelům na ZŠ individualizovat výuku čtení

čtvrtek 5. května 2016 ·

Klesající čtenářská gramotnost českých dětí je stále palčivým tématem. Náprava je však v prostředí inkluzivního školství velmi náročná vzhledem k obrovské variabilitě potřeb jednotlivých dětí. Výrazně pomoci může využití online aplikace Včelka, která se automaticky na míru přizpůsobí danému žákovi a ušetří tak učitelům i rodičům řadu starostí. Aby měli učitelé možnost vyzkoušet Včelku v klidu před začátkem nového školního roku, nabízí jí nyní tvůrci školám zdarma až do 1. září 2016.

Aplikace Včelka vznikla ve spolupráci se speciálními pedagogy za podpory Nadace Vodafone a jejím cílem je pomoci zlepšit úroveň čtení dětí na ZŠ. Ve svém principu se snaží s dítětem pracovat podobně jako speciální pedagog - tedy neustále vyhodnocovat aktuální schopnosti dítěte a přizpůsobovat jim seznam zábavných interaktivních cvičení. Těch je k dispozici přes 80 a jsou určeny pro trénink čtení jak při skupinové práci na projektoru nebo interaktivní tabuli, tak pro samostatnou práci dětí na hodinách náprav nebo při inkluzivní výuce. Zároveň díky digitální formě šetří čas strávený přípravou a kopírováním materiálů (cvičení se generují během pár vteřin z databáze tisíců slov). Všechny výsledky dítěte jsou ukládány a je možné je sdílet mezi rodiči, učiteli a dalšími odborníky. Právě z těchto důvodů je Včelka skvělou pomůckou, jak dokládají nadšené ohlasy od odborné i laické veřejnosti:

“Není opominuta žádná z oblastí, které jsou nutné trénovat, chceme-li posunout kvalitu čtení či psaní, přitom hlavní důraz je kladen na oblast fonologie a jazykových schopností. Současně se nezapomíná ani na zrakové funkce, pozornost, pravolevou a prostorovou orientaci. Tato cvičení mají zábavný ráz a dítě je může vnímat víc jak hru než jako školní úkol.”
Doc. PhDr. PaedDr. Anna KUCHARSKÁ, Ph.D., Studijní proděkanka PedF UK v Praze

„Cvičení na porozumění čtenému jsou prostě fenomenální. Děti ve třídě hrozně baví. Dělám je teď s nimi několikrát týdně.“
Mgr. Lenka Hubáčková, pedagog

„Svým rozsahem pokrývá široké spektrum potenciálních klientů – od začínajících čtenářů (budoucích školáků) až po dospělé, kteří na sobě ještě chtějí pracovat. Šířka nabídky i struktura aplikace pak poskytuje téměř nekonečné možnosti jak pro běžné uživatele – děti, studenty i dospělé, tak i odborníky, kteří ji mohou využívat pro svou práci.“
Mgr. Jitka Zemanová, speciální pedagog

„Ahoj milý Včelkaři, tímto Vám moc děkuji za včelku. Davču prostě číst nebaví (2. třída a čte strašně (ADHD)), ale na procvičování s Včelkou se těší, tak snad ho to brzy neomrzí. A hlavně, když se slyšel na nahrávce, sám se zděsil a to je, myslím, ta největší motivace. Děkuji“
Lenka D., rodič

Tvůrci jsou si vědomi, že samotná aplikace musí být srozumitelná nejen pro děti, ale i pro učitele a rodiče. Už během vývoje tak byl kladen důraz na maximální jednoduchost. Pro jistotu však také tým připravil řadu videí a návodů k jednotlivým cvičením i aplikaci obecně a školám nabízí zdarma online webináře i školení učitelů. Aby měli učitelé možnost vyzkoušet Včelku v klidu před začátkem nového školního roku, nabízí jí nyní tvůrci školám zdarma až do 1. září 2016. O tuto licenci zdarma je možné zažádat na www.vcelka.cz/skoly.

Projekt také úspěšně absolvoval Laboratoř Nadace Vodafone, s nadací se také mohl prezentovat na konferenci SOCAP v Sillicon Valley, a byl podpořen grantem Technologie pro společnost. Letos také převzal cenu Rafael Nadace Vodafone a získal několik prestižních ocenění v ČR i v zahraničí (např. Cenu České inovace, Nápad roku, TechCrunch Disrupt Startup Battlefield, Central European Startup Awards atd.). V současné době aplikaci Včelka využívají již stovky učitelů na více než 60 školách.

„Projekt Včelka znovu dokazuje, že technologie a čtení se nevylučují, naopak. Nadace Vodafone dlouhodobě podporuje projekty, které usilují o využití moderních technologií v oblasti vzdělání, v usnadnění přístupu ke kulturnímu dědictví a v zapojování lidí se speciálními potřebami do společnosti. I proto jsme se letos rozhodli v rámci programu Technologie pro společnost podpořit vývoj verze Včelky i do tabletů,” vysvětluje za správní radu Nadace Vodafone Adriana Dergam.


0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.