Přečtěte si: Vyšší platy učitelům ano. Ale ne za taháky na Zemana

středa 3. února 2016 ·

Ministryně školství Kateřina Valachová nedávno Deníku řekla, že platy učitelů v první linii jsou nedůstojné. Absolventi pedagogických fakult totiž mají o třetinu nižší příjmy než jejich kolegové z jiných vysokých škol. Včera se k nespokojené šéfce resortu připojili i odboráři.

Z článku Kateřiny Perknerové v Deník.cz vybíráme:

Chtějí oslovit premiéra a ministra financí, aby do školství poslali nejméně osm miliard korun, což by v roce 2017 zaručilo růst mezd učitelů i nepedagogických pracovníků o deset procent. Tvrdí, že jedině v tom případě priority Kateřiny Valachové, jako společné vzdělávání, kariérní řád a změna financování regionálního školství, nebudou stát na vodě, ale na pevné zemi. Školský vrchní odborář František Dobšík míní, že začínající učitel by měl mít nástupní plat 23 tisíc korun, zkušený 30 tisíc. To by bylo motivační, smysluplné a na místě," řekl Dobšík.(...)

Učitelka občanské výchovy Petra Manišová ze Střední vinařské školy Valtice k nim nepatří. Před návštěvou prezidenta Miloše Zemana rozdala žákům papírky se složitě formulovanými dotazy, které byly jako vystřižené z nějakého hradního manuálu. „Pane prezidente, vy sám jste se již několikrát vyjádřil negativně směrem k České televizi. Uměl byste nám vysvětlit, proč televize, na kterou lidé platí nemalé koncesionářské poplatky, předkládá lidem informace stejně manipulativně a neobjektivně jako jiná masmédia? A lze tomu nějak zabránit?" ptal se jeden z žáků. Opravdu si paní Manišová myslí, že by takový dotaz položil normální šestnáctiletý kluk či děvče? Je smutné, že učitelka přinutila studenty hrát roli v ponižujícím tyátru, ale ještě smutnější je, že 26 let po listopadové revoluci žáci z takového partesu četli. To nebyli schopni zeptat se Miloše Zemana na něco spatra? Nebo se snad učitelé báli, že by zazněl „nevhodný" dotaz?

8 komentářů:

Unknown řekl(a)...
3. února 2016 v 17:33  

Co mají platy učitelů společného s nějakými lístečky na jedné střední škole?

Eva Adamová řekl(a)...
3. února 2016 v 18:01  

Jakkoliv se Zemanem ve většině věcí nesouhlasím, v jedné věci má pravdu, a to v té, že novináři jsou žumpa.

poste.restante řekl(a)...
3. února 2016 v 18:01  

Společného to nemá nic.
Ale vytváří to předpolí pro následnou otázku:
"A takoví učitelé a za takové ponižující šaškárny by chtěli přidávat platy? Stydět by se měli a ne natahovat ruku!"

Jiri Janecek řekl(a)...
3. února 2016 v 18:13  

No, je to komentar, tam je latka u nas nastavena jeste nize nez u zprav. Ale stejne by mne zajimalo, podle jakeho klice by ta Perknerova ty platy zvysovala...

Pani Manisova ne, to je jasne... A vsichni ostatni jako jo? Nebo jeste nekdo rozdaval listecky? Staci se distancovat od pani Manisove? Individualne nebo staci nekam kliknout?

Eva Adamová řekl(a)...
3. února 2016 v 18:18  

A teď z jiného soudku.

"Školský vrchní odborář František Dobšík míní, že začínající učitel by měl mít nástupní plat 23 tisíc korun, zkušený 30 tisíc. To by bylo motivační, smysluplné a na místě," řekl Dobšík."

Tarif se nyní pohybuje cca mezi 21 500 a 28 000 Kč. Takže v tom nevidím ani to zmiňované navýšení o 10 %, natož takové navýšení, které by bylo skutečně motivační a které by učitele platově posunulo na úroveň ostatních vysokoškolsky vzdělaných pracovníků.

Unknown řekl(a)...
4. února 2016 v 22:03  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Unknown řekl(a)...
4. února 2016 v 22:04  

Paní Kateřina má v záloze připravený "nový třístupňový kariérní řád". Holt nám ještě nestačila sdělit podstatnou informaci. Bude se týkat 5% nebo 15% řiťolezců na školách? Pro upřesnění - známých pana starosty a ředitele, milenců a milenek pana ředitele nebo paní ředitelky, či jejich zástupců. Jistota je však jediná, peníze na rok 2017 a 2018 zatím jen shání. Myšlen ten třetí nejvyšší stupeň.

tyrjir řekl(a)...
5. února 2016 v 4:06  

... Dnes pedagogové navíc čelí konkurenci v podobě internetu, vyhledávačů všeho druhu, sociálních sítí. Z nositelů informací se stávají hlavně průvodci houštinou složitého bytí. Proto si zaslouží dobré platy. Měli by je dostávat ale jen ti, kteří pochopili, co je podstatou jejich poslání...Učitelka občanské výchovy Petra Manišová ze Střední vinařské školy Valtice k nim nepatří...Je smutné, že učitelka přinutila studenty hrát roli v ponižujícím tyátru...

Zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/vyssi-platy-ucitelum-ano-ale-ne-za-tahaky-20160203.html

Domnívám se, že pokud je pravda, co škola k té věci uvedla, paní K. Perknerová ve svém článku zejména vůči paní učitelce Manišové velmi přestřelila:

Pokud se opravdu děti s paní učitelkou dva týdny na besedu společně připravovaly, mohly ty složitě formulované otázky být výsledkem jejich společné přípravy a nikoli přinucením dětí k pouhé reprodukci paní učitelkou rozdaných otázek.

Pokud je to tak, měla by myslím valtická škola vyzvat deník.cz k tiskové opravě a omluvě. Bezplatnou právní pomoc může dostat od odborových právníků.

J. Týř

Viz
http://press-servis.ecn.cz/manual/utoky-v-mediich-krizova-komunikace/
http://www.skolskeodbory.cz/stranka.php?page=svaz_23
http://www.kros-jmk.cz/index.php/predstavujeme-se.html

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.