OSF: Blesk posiluje mediální hysterii o reformách ve školství

úterý 23. února 2016 ·

Podle průzkumu provedeného pro deník Blesk agenturou SANEP se velká část lidí obává společného vzdělávání a nesouhlasí s ním. Tento průzkum si deník nechal zpracovat po sérii článků, které nepravdivě informují o reálných změnách ve školství od 1. září 2016. Blesk tak pouze posiluje současnou mediální hysterii panující okolo nového systému podpůrných opatření. Dřívější průzkumy totiž ukazují podporu veřejnosti pro vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami v běžných školách.


Od 1. září budou mít dětí se speciálními vzdělávacími potřebami nárok na bezplatná podpůrná opatření. Oproti často šířeným informacím se neruší právo rodiče na výběr školy, ani se neruší speciální školy. Novela zákona zavádějící podpůrná opatření byla schválena na jaře 2015 Parlamentem a byla podepsána prezidentem. Má řešit dnešní nepřijatelný stav, kdy děti se speciálními vzdělávacími potřebami a školy nemají dostatečnou podporu. Inkluzivní vzdělávání se netýká pouze dětí s mentálním postižením, ale také dětí cizinců, žáků jiných národností či dětí pocházejících ze sociálně znevýhodněného prostředí.

“Obavy veřejnosti ze společného vzdělávání jsou více způsobeny negativní kampaní proti němu a velkým množstvím nepravdivých informací, než samotnými změnami ve školském zákoně. Průzkum tak spíše odráží, nakolik je tato kampaň úspěšná, protože podle dřívějších průzkumů převážná většina veřejnosti inkluzívní vzdělávání podporovala”, říká Robert Basch, výkonný ředitel Nadace OSF.

Podle dřívějšího průzkumu uskutečněného agenturou IPSOS pro Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání je pro podporu společného vzdělávání 57 % lidí a 61 % si myslí, že může být přínosem. I další průzkum, tentokrát CVVM ze září 2014 ukazuje podporu vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami v běžných školách. Výzkum SANEP směšuje vzdělávání několika skupin žáků, u nichž se data CVVM liší. Podle CVVM 78 % lidí podporuje společné vzdělávání cizinců, 73 % lidí podporuje společné vzdělávání dětí s tělesným postižením a 59 % lidí podporuje společné vzdělávání romských dětí.

Zdroj: OSF.cz

7 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
23. února 2016 v 7:56  

" 59 % lidí podporuje společné vzdělávání romských dětí. "

To by mě zajímalo, koho a hlavně jak se ptali...

Unknown řekl(a)...
23. února 2016 v 8:33  

Robert Basch. Člen správní rady. Ředitel OSF Praha. Otevřená společnost. Tedy obecně prospěšná společnost,tedy nezisková organizace. A na scéně jsou opět "experti" a "odborníci".

poste.restante řekl(a)...
23. února 2016 v 9:35  

Jestli něco zvýšilo hysterii ve věci inkluze, tak to byly spíše demagogické až hysterické mediální výstupy ČOSIV (sponzorované OSF) a naprosto nekompetentní projevy představitelů MŠMT.

mirek vaněk řekl(a)...
23. února 2016 v 11:02  

Podpora veřejnosti? Kdo a na kom provedl výzkum?
Ptal se někdo učitelů, jestli to jde zrealizovat?
Schválená podpora politiky a prezidentem je asi stejně důvěryhodná jako, že už řadu let je školství vládní prioritou.

Jana Karvaiová řekl(a)...
23. února 2016 v 11:19  

Je zajímavé, že průzkum neziskovky je brán pomalu jak Bible.Proveden na velmi malém vzorku respondentů a s otázkami zavádějícího charakteru. Blesk je bulvár, o tom žádá, přesto provedl průzkum podobným způsobem jako neziskovka. A najednou je to hodnoceno jinak. Nějak mě napadá rčení o dvojím metru.

Pavel Doležel řekl(a)...
26. února 2016 v 19:58  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Pavel Doležel řekl(a)...
26. února 2016 v 20:01  

Aktuální stav hlasování na Novinkách v článku o inkluzi

Na otázku "Souhlasíte s možností začleňovat děti se zdravotním postižením do běžných základních škol?" odpovědělo 14.5% z 6772 lidí ANO. To zcela odpovídá mému přesvědčení o podpoře inkluze širokou veřejností. Ať žije Laurenčíková, Kartouz a jejich "statistický expert" Klusáček se svými cinknutými "výzkumy". Ať žije propaganda. S inkluzí na věčné časy, ámen. Měli by chodit kanálama.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.