Člověk v tísni pořádá cyklus seminářů pro vyučující „Mluvme o migraci“

středa 27. ledna 2016 ·

Škola by měla reflektovat aktuální témata současného světa, a to se týká i migrace a uprchlické krize. Stejně jako u dalších témat proto nabízí Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, pomoc pedagogům s tím, jak otázky migrace začlenit do výuky. Vyučující získají inspiraci na třech seminářích „Mluvme o migraci“, kde se setkají s odborníky i migranty.

„Jsme přesvědčeni o tom, že škola je místem, kde se mají žáci seznamovat také s aktuálními tématy současného světa, tedy i s migrační krizí. Je třeba jim nabídnout relevantní fakta, možnost ptát se a diskutovat. Jinak si budou utvářet názory a postoje jen na základě útržkovitých a často velmi zkreslených informací, které se k nim nahodile dostávají,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, který semináře pro pedagogy pořádá.

„Při přípravě seminářů jsme oslovili řadu pedagogů a ptali se jich, co by jim pomohlo při začleňování tohoto tématu do výuky. Na základě jejich odpovědí jsme do programu zařadili setkání s odborníky, kteří se migrací dlouhodobě zabývají, s experty na země, z nichž lidé často utíkají, a také přímo s migranty. Během workshopů vedených zkušenou pedagožkou a lektorkou budou simulovány situace, se kterými se učitelé ve třídách setkávají nebo setkat mohou,“ vysvětluje Karel Strachota.

​Výstupy ze semináře budou k dispozici i ostatním základním a středním školám a pedagogickým fakultám prostřednictvím portálu jsns.cz. Najdou zde sadu dokumentárních filmů k tématu, informační materiály zpracované formou otázek a odpovědí, aktivity do hodin, didaktiku a také videozáznamy z workshopů. Řada dokumentárních filmů, které přinášejí konkrétní příběhy lidí, je včetně výukových materiálů na portálu k dispozici již nyní v tematickém okruhu Migrace.

O semináře je mezi vyučujícími velký zájem. První se uskuteční v pátek 29. ledna (Langhans - Centrum Člověka v tísni, Vodičkova 37, Praha 1) a jeho kapacita je zcela naplněna. Pokud byste se jako zástupci médií chtěli semináře zúčastnit, registrujte se prosím do čtvrtka 28. ledna do 14 hod na adrese lenka.havlickova@jsns.cz. Další dva semináře se uskuteční 18. února a 15. března.

Program semináře a kontakty viz níže.

Program semináře 29. 1. 2016:

10:00 - 12:00 - debata - Příčiny konfliktů, integrace muslimů v Evropě (Zora Hesová)

13:00 - 15:00 - workshop Mluvme o migraci s žáky (Vlasta Vyčichlová) – sdílení zkušeností, projekce filmu a reflexe, praktická část - jak odpovídat na otázky žáků o islámu a migrační krizi

15:30 - 17:30 - debata - Více o islámu (Daniel Křížek) a pohled muslima (Wesam Eleyan)

Zora Hesová - Islamoložka a arabistka, studovala ve Francii a Německu. Nyní pracuje v Asociaci pro mezinárodní otázky, vede transformační projekty v Egyptě a zabývá se islámskou intelektuální historií.

Daniel Křížek - Zabývá se současným islámem, kulturou a dějinami Blízkého východu s důrazem na vývoj po roce 2010. Působí na Katedře blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

Wesam Eleyan - Vystudoval Mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově, vyučuje arabský jazyk. Má zkušenosti s prací s migranty z muslimských zemí a jejich integrací do společnosti. Sám je původem Palestinec z Gazy, v ČR žije již asi 16 let.

Program dalších seminářů: www.jsns.cz/cz/news/5/Nove_seminare_reaguji_na_uprchlickou_krizi.html?news_id=3807 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
27. ledna 2016 v 13:09  

Nějak v tom programu vidím jen odborníky a migranta žádného.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
27. ledna 2016 v 13:20  

To je dobře, že už se o migraci může mluvit. Může se už mluvit i o migrantech? Může se už říkat i pravda?

http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-politici-se-potrebuji-naucit-paretovo-pravidlo-pg3-/p_zahranici.aspx?c=A160125_225329_p_zahranici_wag

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/392947-stockholm-uz-neni-bezpecny-svedska-policie-priznala-ze-neuhlida-poradek.html

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/392893-bavorsko-zada-ochranu-hranic-hrozi-i-odvolanim-merkelove.html

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/392877-hrouti-se-schengen-evropske-staty-prodluzuji-pohranicni-kontroly.html

http://zpravy.idnes.cz/diskoteky-ve-freiburgu-zakazaly-vstup-migrantum-f7z-/zahranicni.aspx?c=A160125_175329_zahranicni_san

http://zpravy.idnes.cz/recko-vylouceni-z-schengenu-d1z-/zahranicni.aspx?c=A160123_112732_zahranicni_neh

jir řekl(a)...
27. ledna 2016 v 17:44  

Ještě jsem se nesetkal s tím, že by nějaký můj žák nahodil téma migrace. Nejspíš to bude tím, že z domova mají jasně dáno o tom nemluvit. Já sám o tom nezačnu, musím být z něčeho živ. O těch odbornících si myslím svoje, na každý pád je to od nich velmi nerozumné, protože stačí málo a svůj projekt budou proklínat až do smrti. No v roce 1939 to taky spousta lidí neviděla blížící se změny a pak se nestačila divit. Zkrátka máme se dobře, ale líp už bylo.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
27. ledna 2016 v 22:49  

http://zpravy.idnes.cz/opevneni-hranic-recko-makedonie-bulharsko-fib-/zahranicni.aspx?c=A160127_121035_zahranicni_mlb

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
28. ledna 2016 v 7:54  

http://zpravy.idnes.cz/svedsko-vyhosti-desetitisice-migrantu-d99-/zahranicni.aspx?c=A160128_060658_zahranicni_bur

Simona CARCY řekl(a)...
28. ledna 2016 v 10:05  

Škoda, že EDUin nechytil včas tu vlnu "mluvme o čemkoli". Sice se dobře svezl na Mluvíme o školství, ale to velké téma migrace mu zpropadeně proteklo mezi prsty! Oni si snad neuvědomují, o co přicházejí! Tohle jsou jiní kofři, ti nám ještě ukážou, jak mluvit o něčem.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
28. ledna 2016 v 12:28  

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/393120-muslimska-komunita-se-neintegruje-je-naivni-to-po-ni-vubec-chtit-rekl-exsef-britske-rady-pro-rovnost.html

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.