Společnosti NN a JA Czech uspořádaly soutěž pro studenty středních škol: Studenti navrhovali sociální firmu zaměřenou na potřeby seniorů

sobota 10. října 2015 ·

Dne 7. října 2015 nezisková vzdělávací organizace JA Czech a NN pojišťovna a penzijní společnost uspořádaly v Národní technické knihovně v Praze 6 Innovation Camp pro studenty středních škol. Jeho smyslem je umožnit studentům vyzkoušet si v praxi a ve spolupráci s profesionály ze světa byznysu tzv. měkké dovednosti.

Vítězem soutěže se stal Projekt spojující domovy, který zaujal porotu svým konceptem spolupráce dětských domovů a domovů pro seniory. Podíleli se na něm: Michael Bartoš z Dvořákova gymnázia a Střední odborné školy v Kralupech nad Vltavou, Monika Rösslerová z Obchodní akademie a Střední odborné školy cestovního ruchu v Chocni, Martin Suchý z Vyšší odborné školy a střední průmyslové školy elektrotechnické v Plzni a Bára Jiříčková z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře. Koordinátorkou týmu byla Hana Šánová, studentka VŠE, za NN s týmem jako dobrovolník pracoval Zbyněk Jára, manažer IT provozu. Pro studentku Moniku Rösslerovou byla nejsilnějším zážitkem týmová práce: „Jsem nadšená z celé akce, ale nejvíc z toho, jak jsme byli schopni celý den pracovat v týmu, složeného ze studentů, se kterými jsme se předtím vůbec neznali.“

Celkem se soutěže se zúčastnilo 140 studentů z 20 středních škol z Čech a Moravy. Bylo vytvořeno 20 týmů, jejichž členy byli i dobrovolníci z řad zaměstnanců NN. Týmy dostaly na místě zadání: navrhnout koncept sociální firmy zaměřené na řešení potřeb seniorů. Odpoledne jednotlivé týmy prezentovaly svá řešení před porotou, která určila vítěze. Studenti, jejichž týmy se umístily na 1.– 3. místě, získali tablety, iPodShuffle a poukazy na zážitky.

Kateřina Štěrbová, ředitelka marketingu a vývoje produktů NN, k zapojení firmy řekla: „Naším cílem je pomoci mladým lidem získávat zkušenosti a dovednosti, které budou moct využít ve své budoucí kariéře. Rádi bychom studenty inspirovali nejen k tomu, aby k podnikání měli dost odvahy, ale také aby uměli pracovat sami na sobě a rozvíjeli své silné stránky. Tento projekt je pro mladé lidi skvělou příležitostí potkat se s profesionály z velkých společností a ’osahat‘ si, jak byznys funguje, my se zas můžeme inspirovat jejich entuziasmem a zápalem pro věc.“

Josef Müller, ředitel JA Czech, uvedl: „Díky projektu, jako je Innovation Camp, mají studenti možnost vyzkoušet si v praxi tzv. soft skills (čes. měkké dovednosti) a zároveň celý den úzce spolupracovat se zaměstnanci NN. Studenti poznají své možné budoucí zaměstnavatele, dobrovolníci z NN zase své potencionální klienty či zaměstnance. JA Czech těmito praktickými aktivitami propojuje svět škol se světem reálného byznysu.

Porota

Porota pracovala ve složení: Tomáš Nidetzký, Kateřina Štěrbová, Soňa Schwarzová, všichni z NN pojišťovny a penzijní společnosti, dalšími členkami poroty byly Lenka Vichnarová z MF Dnes a Lucie Mádlová z Asociace společenské odpovědnosti.

Porotci se ve svém hodnocení zaměřovali zejména na tato kritéria: společenský dopad (jasně definovaný a měřitelný), inovativnost (odlišení se od „konkurence“) a realistické plánování (pravděpodobnost úspěšné implementace nápadu, finanční udržitelnost), kvalita prezentace a týmové práce.

Co je Innovation Camp

Innovation Camp je unikátní soutěž, která vychází z evropského konceptu JA Europe. Studenti z různých středních škol mají příležitost si ve spolupráci s profesionály vyzkoušet práci v týmu a podílet se na řešení aktuálních problémů v oblasti inovací, technologií a vzdělávání apod. Úkolem studentů je předložit řešení reálného problému. Téma zadání je až do oficiálního zahájení soutěže utajeno. Každý tým svůj koncept prezentuje před odbornou porotou. Zajímavostí tohoto projektu je aktivní zapojení konzultantů, tj. zaměstnanců partnera soutěže, a to jak v rámci soutěžních týmů, tak v porotě.

Spolupráce se Social Impact Award

Společnosti JA Czech a NN pojišťovna a penzijní společnost spolupracují na projektu Innovation Camp s akceleračním programem Social Impact Award (SIA) pro mladé lidi, který podporuje sociální podnikání v České republice. Během akce probíhala v budově NTK výstava Podnikáme jinak představující příběhy úspěšných českých start upů, které během let 2012 až 2014 získaly ocenění SIA. Výstava měla studenty inspirovat v řešení zadaného tématu. Kromě toho, připravují JA Czech a NN pojišťovna a penzijní společnost, ve spolupráci se SIA projekt Social Innovation Relay. Jedná se o další projekt zaměřený na studenty středních škol, jehož cílem je seznámit mladé lidi s podnikáním zaměřeným na řešení společenských a environmentálních problémů.

Co jsou měkké dovednosti

Měkké dovednosti (ang. soft skills) vyplývají ze sociální a emoční inteligence jedince. Patří mezi ně např. práce v týmu, řešení konfliktů a vyjednávání, strategické myšlení, prodejní dovednosti, prezentace před publikem apod.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.