Projekt Web Rangers potřetí. Tisíce dětí se navzájem učí bezpečnému chování na internetu

neděle 18. října 2015 ·

V návaznosti na úspěch loňských Web Rangers Google ve spolupráci s projektem E-Bezpečí a pod záštitou MŠMT ČR spouští třetí ročník unikátního programu, v rámci kterého žáci sdílí své znalosti o bezpečném používání internetu mezi sebou. Třetí ročník Web Rangers přichází s několika zajímavými novinkami – proběhne formou kombinované výuky a letos se ho mohou zúčastnit děti ve věku od 13 do 16 let. Vůbec poprvé se projekt Web Rangers rozšiřuje i na Slovensko.


„Děláme internet bezpečnějším, na internetu je totiž mnoho dětí, které nevědí, jak by se v tomto prostředí měly chovat,“ říkají třináctiletý Ondřej Cach a Dalibor Havlíček z Pardubic. Ti stojí za jedním z nejúspěšnějších projektů druhého ročníku Web Rangers. Zaujali svým programem „Děláme internet bezpečnějším“, jehož součástí je mimo jiné také offline hra ověřující vaše znalosti phishingu a hoaxu. „Náš projekt viděla spousta našich kamarádů a už jsme si všimli, že někteří z nich toho na sociálních sítích sdílejí méně. Chceme jako Web Rangers pokračovat, těší nás, když můžeme dál předávat svoje zkušenosti.“ Oba teenageři se chtějí zapojit i do třetího ročníku Web Rangers.

Dnešním dnem startuje již třetí ročník projektu Web Rangers, který loni zasáhl bezmála 50 000 dětí ve věku 13 až 15 let. Oproti prvnímu ročníku vzrostl téměř čtyřikrát, na 487, počet žáků, kteří se chtěli stát Web Rangerem. Do projektu se zapojilo 79 škol ze 70 měst po celé České republice. Po dvou letech tak na českých školách působí 240 proškolených a certifikovaných Web Rangerů.

„Je skvělé, že se nám s pomocí projektu Web Rangers podařilo v mladých lidech vzbudit tak velký zájem o bezpečné používání internetu. Děti mají obrovskou chuť dozvědět se o problematice víc, poznat v komunitě nové kamarády se stejnými zájmy a dělat něco pro dobrou věc. Mám radost, že již dnes máme 240 vyškolených Web Rangerů, a těším se, že přibudou další i za hranicemi Česka,“ říká Taťána le Moigne, ředitelka Google ČR.

„Projekt Web Rangers, do kterého se náš tým již třetím rokem aktivně zapojuje, je příkladem velmi dobrého peer programu zaměřeného na prevenci rizikového chování v online prostředích. Cílem projektu je nejenom upozornit děti a jejich rodiče na potenciální rizika, která jsou s internetem spojena, ale také motivovat žáky k pozitivnímu využívání technologií. Výstupy projektu – práce Web Rangerů – umožňují rozšiřovat povědomí o bezpečném používání online technologií, a to nejen mezi děti, ale také rodiče,“ uvádí Kamil Kopecký.

Ve spolupráci s projektem Zodpovedne.sk Google poprvé rozšiřuje Web Rangers také na Slovensko, kde se chování dětí na internetu v některých aspektech liší. Z loňského výzkumu o chování dětí v internetovém prostředí například vyplývá, že české děti jsou oběťmi kyberšikany častěji než slovenské. 35 % dětí v České republice uvedlo, že se jim v minulosti cizí osoba přihlásila na jejich online účet. Takto zasažených slovenských dětí je 27 %. Alarmující je fakt, že více než polovina dotázaných by přijala osobní schůzku s neznámým člověkem z internetu a méně než polovina by se s touto záležitostí svěřila rodičům nebo učiteli.

Nyní mají všichni žáci ve věku od 13 do 16 let, kteří se chtějí něco nového naučit a pomoci ostatním, další možnost stát se Web Rangerem. Stačí se mezi 14. říjnem a 8. listopadem přihlásit a absolvovat online kurz s tematikou bezpečnosti na internetu na stránkách Seduo.cz. Prezenční workshopy, které povedou odborníci z E-bezpečí či Zodpovedne.sk ve spolupráci s Googlem, budou probíhat o víkendech v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Bratislavě a Košicích v druhé polovině listopadu. Termín odevzdání projektů je 13. prosince, slavnostní vyhodnocení spojené s návštěvou Googlu proběhne příští rok v lednu.

O projektu Web Rangers

Nápad na projekt Web Rangers se poprvé zrodil v Googlu v Izraeli v roce 2011, kde mezi mládeží zaznamenal obrovský úspěch. Projekt vychází ze skutečnosti, že nejefektivněji si děti předávají znalosti vzájemně mezi sebou. V České republice projekt Web Rangers realizuje Google ve spolupráci s projektem E-Bezpečí. Web Rangeři mají možnost spolupracovat v online komunitě, kde jeden druhého inspirují a pomáhají si. V České republice se během dvou let podařilo proškolit 240 Web Rangerů.

Vítězky posledního ročníku Web Rangers

Vítězkami se loni staly Tereza Pánková a Nikola Bartošová s dvojicí videí, ve kterých ukázaly, co se může při setkání s neznámou osobou z internetu stát. Na základě krátkých filmů dívky vystavěly workshopy pro základní i mateřské školy, jejichž součástí byly i debaty o bezpečném chování na internetu nebo hry. “Spolupráce s dětmi předčila naše očekávání. Překvapily nás aktivitou a zájmem o naši přednášku. Dokonce ani děti předškolního věku k tématu nebyly lhostejné. Myslím, že zavést podobné přednášky pro tuto věkovou skupinu by se mělo stát prioritou. I tak malé děti totiž používají sociální sítě,” říká Tereza.

Více informací najdete na webu www.webrangers.cz, na YouTube kanále nebo na G+ stránce projektu.

O projektu E-Bezpečí

Projekt E-Bezpečí je národním projektem Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který se zaměřuje na rizikové chování dětí a dospělých v prostředí internetu. Lektorský tým projektu realizuje terénní preventivní programy pro žáky, učitele a rodiče přímo v prostředí škol, rovněž provozuje (ve spolupráci s Policií ČR, Linkou bezpečí, Seznam.cz a dalšími institucemi) online poradnu, která ročně řeší více než 250 případů zneužití internetových služeb. Další dlouhodobou aktivitou projektu je výzkum, který monitoruje prevalenci rizikových jevů (kyberšikana, sexting, kybergrooming apod.) v populaci českých dětí.

E-Bezpečí je partnerem Centra pro bezpečnost společnosti Google, partnerem projektu Seznam se bezpečně!, velmi úzce spolupracuje s Policií ČR, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstvem vnitra ČR, společností Allegro Group, Nadací Vodafone a Sdružením Linka bezpečí.
Projekt E-Bezpečí realizuje Centrum prevence rizikové virtuální komunikace PdF UP Olomouc.
Projekt E-Bezpečí je odborným garantem třetího ročníku Web Rangers.

Další informace naleznete na: www.e-bezpeci.cz, www.prvok.upol.cz, www.sexting.cz, www.napisnam.cz.

O společnosti Google Inc.

Společnost Google, jakožto globální technologický lídr, se snaží neustále vylepšovat způsob propojování lidí a informací. Inovace Googlu v oblasti vyhledávání a reklamy umožnily společnosti získat vedoucí pozici na internetu a vytvořit jednu z nejznámějších světových značek.

Google Česká republika

Česká pobočka Googlu byla založena v říjnu 2006. Google od otevření pobočky uvedl na český trh zhruba sto třicet lokalizovaných služeb, kromě Vyhledávače Google, který se pro české uživatele stal jedničkou, přinesl také služby jako Mapy Google, prohlížeč Chrome, video portál YouTube, Překladač Google nebo operační systém Android a multimediální platformu Google Play. Malé, střední i velké firmy v Čechách mají možnost využít online reklamu v rámci vyhledávání a obsahové sítě (Google AdWords) nebo monetizovat svůj vlastní obsah v rámci služby Google AdSense. Využít též mohou analytické nástroje pro plánování a měření kampaní: Google Analytics, Google Trends, Consumer Barometer, Global Market Finder a další. Společnost Google Česká republika uzavřela desítky lokálních partnerství s klíčovými hráči na trhu v různých oblastech (média, korporátní sektor, enterprise, neziskový sektor atd.). V obchodní oblasti (prodej reklamy ve vyhledávání i v obsahové síti) Google úzce spolupracuje s celou řadou mediálních i internetových agentur v České republice. Více informací na media centru pro české novináře www.google.cz/press nebo na google.com/+googlecr.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.