Přečtěte si: Pohlavky do výchovy patří, ředitel neměl rezignovat

čtvrtek 8. října 2015 ·

Jsem samozřejmě zásadním odpůrcem násilí - skutečného násilí, působení bolesti - na dětech i na dospělých. Umírněný fyzický trest - třeba pohlavek - je však pro dítě mnohem snesitelnější a dlouhodobě ho netraumatizuje jako nějaké vymračování či vykazování ze skupiny.


Z článku Jiřího X. Doležala v Reflex.cz vybíráme:

Jde o další sluníčkářský, neomarxistický levicový blud, který říká, že fyzické tresty jsou zlo. Jako psycholog si dovoluji připomenout, že plácnutí přes zadek (malé děti), pohlavek (větší děti) a facka (puberťáci) budou mít vždy lepší výchovný výsledek, než nějaké odnímání lásky, vymračování, vyčítání, vzbuzování pocitů viny a vykazování z kolektivu. V momentě, kdy dítě něco provede a dostane pohlavek, je to jasná matematika: Přestupek rovná se trest. Je to hotové za půl vteřiny, nekazí to atmosféru, a nevytváří to pro dítě hodiny zátěže, kdy mu jeho prohřešek „hodný a fyzické tresty zavrhující rodič“ hodiny manipulativně vyčítá a vyhrožuje mu odnětím lásky.

1 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
8. října 2015 v 20:36  

vzbuzováním pocitů viny zadělali na celoživotní léčbu úzkostných stavů

Musíme si na to fakt dávat pozor. Už žádné:
"Radečku, jestli nepřestaš Páťu mlátit tím šutrákem do hlavy, budu vážně zvažovat, jestli před příští pedagogickou radou neprojednám s vaší třídní učitelkou tvoje napomenutí od třídního učitele. Uvědom si, že v maturitním ročníku se ale už vážně takové věci nedělají."

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.