4. 11.: Setkání a diskuse „Chceme zavedení povinné předškolní docházky od 5 let dítěte?“

čtvrtek 29. října 2015 ·

Zveme rodiče a další veřejnost na otevřené setkání, diskusi Fóra Rodičů „Chceme zavedení povinné předškolní docházky od 5 let dítěte?“, které se koná 4. listopadu od 18 hodin v Komunitním centru Kampa - domek Salla Terrena, UvSovových mlýnů, Praha 1.

Více k tématu a cíli akce:

V parlamentu je připravena ke schválení novela školského zákona, která obsahuje zavedení povinné předškolní docházky od 5 let dítěte.

Připojte se k veřejné diskusi rodičů, rodičovských a dalších organizací, odborníků i široké veřejnosti. Výstupy diskuse budou dále komunikovány se zákonodárci.

Navržené otázky, uvítáme i vaše další otázky:

  • Jaký názor mají rodiče na tuto plánovanou povinnost, která se přímo týká jich i jejich dětí?
  • Jaké dopady může přinést zavedení povinnosti předškolní docházky od 5 let věku dítěte?
  • Jaké jsou alternativy rozvoje předškolní a rodinné výchovy k zavedení povinné docházky.

Termín: středa 4. listopadu od 18 do 20 hodin

Místo: v Komunitním centru Kampa - domek Salla Terrena, U Sovových mlýnů, Praha 1.

Pořádá: Fórum rodičů

Událost na Facebooku

Účast na akci je zdarma, uvítáme případný dobrovolný příspěvek na poskytnuté prostory.

5 komentářů:

tyrjir řekl(a)...
29. října 2015 v 8:38  

Mateřská škola je taky škola, i když je dosud nepovinná. Pojem "povinná předškolní docházka" je tedy do určité míry protimluv. Paní ministryně 27.10.2015 ve Sněmovně vysvětlila, že ten poslední ročník MŠ nebude striktně povinný: Bude např. stačit pouze jednoduché oznámení rodičů, že dítě je vzděláváno doma nebo jinde a dítě do MŠ nemusí. MŠ bude i v tomto případě takovému dítěti a jeho rodičům pomáhat, bude-li o to zájem. Socializace dětí před ZŠ je důležitá. Diskuse o tomto tzv. problému myslím dělá z komára velblouda. J. Týř

Vl.Václavík řekl(a)...
29. října 2015 v 22:54  

Ponechme stranou skutečnost, že 90% dětí před zahájením školní docházky do školky chodí a že připravené opatření mnohé odbornice a odborníci zabývající se předškolním vzděláváním zpochybňují.
Mě zaráží, jak se k problémům, které nepochybně vzniknou, přistupuje. Pokud bude povinná předškolní docházka od 5 let zavedena zákonem, jak může někdo říci, že ten "poslední ročník MŠ nebude striktně povinný"? To žijeme v divném státě, kde ministryně připouští nerespektování zákona. Jako kdyby ministr dopravy řekl, že dopravní předpisy není třeba striktně dodržovat

tyrjir řekl(a)...
29. října 2015 v 23:11  

Jsem rovněž názoru, že v tom je tak trochu pojmový zmatek. Mateřská škola je škola. Jde tedy o rozšíření školní docházky a nikoli o povinnou předškolní docházku. J. Týř

tyrjir řekl(a)...
29. října 2015 v 23:18  

Je tzv. domácí vzdělávání porušením zákona? Není, protože je to předpisem umožněno. Totéž platí/bude platit o posledním ročníku MŠ. Nejde tedy o připuštění porušování zákona. J.Týř

Unknown řekl(a)...
30. října 2015 v 9:42  

Předškolní vzdělávání je pro vývoj děti důležité, zejména v
těch případech, kdy rodina nemá čas nebo zájem se dítěti
dostatečně věnovat. Povinnou mateřskou školu přesto neschvaluji ze
dvou důvodů: jestliže rodina o dítě dobře pečuje, matka je doma s
mladším sourozencem nebo má dítě pečující babičku, dopravovat je
každý den do mateřské školy považuji za zbytečné. Druhým
důvodem může být sociální, tělesná nebo mentální
nezralost.Takové dítě se v početném často hlučném dětském
kolektivu nebude cítit dobře. Pokud rodina bude žádat o odklad
povinné školní docházky, bude takové dítě v mateřské škole
ještě další rok.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.