Školy se v komunikaci na internetu výrazně zlepšily, stále však nevyužívají možnosti webu naplno

středa 9. září 2015 ·

EDUin ve spolupráci se společností Webnode uspořádal výzkum na téma „komunikace školy v prostředí internetu“. Webové prezentace budou moci české školy představit v nové soutěži sCOOL web.

Internet postupně proniká i do relativně technologicky rezistentního prostředí českých škol. Přes 80  % českých škol umožňuje rodičům svých žáků on-line komunikaci. Alespoň těch, které jsou on-line i v „mrtvém“ prázdninovém období. Právě tyto školy udržují svůj web při životě tím, že častěji aktualizují jeho obsah. Tyto a další výsledky ukázal průzkum provedený na vzorku 275 škol v srpnu 2015. Průzkum, který uspořádali EDUin a Webnode, předchází nové soutěži sCOOL web, v níž budou oceněny nejpovedenější webové prezentace škol.

Nejvíce zajímavá zjištění:

  • Přes 80 % škol umožňuje rodičům online komunikaci.
  • Klasifikaci sdílí přes intranet už 75 % škol.
  • Školy se velmi zlepšily v četnosti aktualizací.
  • Mnoho škol dnes využívá intranet, kde na zabezpečené části sdílí se svými žáky a jejich rodiči cenné informace (suplování, docházku, studijní materiály apod.).

Kde by měly školy ještě přidat:

  • Školy sice deklarují komunikaci s rodiči online, ve většině ale nemají stanoveny standardy (např. kdo a v jaké lhůtě musí rodiči odpovědět).
  • Na školní weby dosud přispívá málo dětí, na mnoha školách je to na bedrech ředitele nebo webmastera.
  • Většina škol stále pravidelně nemonitoruje návštěvnost svého webu, mnohé ani netuší, jak to lze provádět.

Podpořit dobrou praxi škol v jejich aktivitách na internetu si bere za cíl soutěž sCOOL web, která na průzkum navazuje. Soutěže se mohou zúčastnit všechny ZŠ a SŠ v ČR. Jde o jedinou celostátní soutěž svého druhu. Její první ročník právě započal, školy se mohou registrovat na webu soutěže. Partnery soutěže jsou Unicorn, Webnode, CZ.NIC a Global Vision.

Vít Vrba, zakladatel společnosti Webnode, uvedl: „Online komunikace mezi školou a rodiči se v Česku stává pravidlem, a ne výjimkou. Z naší zkušenosti jde však často o komunikaci jednosměrnou, kdy web školy slouží spíš jako nástěnka než plnohodnotný nástroj pro interakci. Přitom dnešní technologie nabízejí úžasné a často bezplatné možnosti, jak rodiče vtáhnout do školního dění. Těším se, že díky soutěži objevíme školy, které toto pochopily, a budou moci inspirovat ostatní.“

Mirek Hřebecký, koordinátor soutěže sCOOL web, EDUin, uvedl: „Naším cílem je pomoci zlepšit web každé škole. Není proto nejdůležitější, kdo soutěž sCOOL web vyhraje, ale kolik škol využije našich kritérií dobrého školního webu k posunu vpřed.“

3 komentářů:

krtek řekl(a)...
9. září 2015 v 5:38  

Nemohl by EDUIn školám sponzorovat webmastera? Myslel jsem si, že úkolem školy je vzdělávat (a vychovávat) a ono ne - komunikovat na internetu.
Ještě mohla být zmíněna prezentace na FB, Google Plus, Twitter, ...
Vaše starosti a Rotschildovy peníze ...

Unknown řekl(a)...
9. září 2015 v 7:47  

cožpak školy,ale komunikace samotných žáků jest zoufalá,logika výpovědi chybí,jimi vydávané zvuky nemají často žádnou logickou souvislost či návaznost,vinnen jest učitel,který s tímto nadaným dítětem neumí kvalifikovaně pracovat a připravit jej na harvard či oxford

Unknown řekl(a)...
9. září 2015 v 7:49  

škola musí zajistit podmínky individuální výuky ,aby se tomuto nadanému dítěti,co umí obsluhovat chytrý telefon,dostalo kvalitního vzdělání

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.