Podpořte transparentnost státní maturity, vyzval ministryni školství Oldřich Botlík

sobota 29. srpna 2015 ·

Bez zdrojových dat není možné analyzovat obtížnost zadání maturitní zkoušky a hodnotit objektivně úspěšnost maturantů.


Cermat by měl zpřístupnit anonymizovaná zdrojová data získaná během maturitních zkoušek i autorská odůvodnění správných řešení testových úloh, myslí si Oldřich Botlík, matematik a spoluautor projektu Kalibro. V otevřeném dopise vyzývá ministryni školství Kateřinu Valachovou, aby se zasadila o větší transparentnost státní maturity. Bude tak možné nejen předcházet negativním dopadům chyb a nejednoznačných zadání, které se v testech pravidelně objevují, ale především lépe porozumět výuce ve školách – jejím úspěchům i případným nedostatkům.

Anonymizace zdrojových dat je technicky triviální operace. Jednoduché je rovněž umístění anonymizovaných zdrojových dat na internet, aby si je kdokoli mohl kdykoli stáhnout a zkoumat podle vlastního uvážení.

Oldřich Botlík, spoluautor projektu Kalibro,v dopise uvedl: „Především navrhuji zpřístupnit anonymizovaná zdrojová data, tedy prvotní údaje o tom, jak jed­notliví (anonymní) žáci řešili každou z úloh maturitních testů, případně jak hodnotitelé posoudili přítomnost hodnocených znaků v písemných pracích. A to současně se zpřístupněním maturitních protokolů. Podle druhého návrhu by měl Cermat zveřejňovat současně s klíčem správných řešení rovněž jejich odůvodnění.“

Otevřený dopis ministryni školství (PDF)

3 komentářů:

Unknown řekl(a)...
29. srpna 2015 v 10:20  

řekněme si pravdu a přestaňme blbnout: potřebujeme nový celý vzdělávací systém a maturita již v něm nemá místo

Tajný Učitel řekl(a)...
29. srpna 2015 v 10:45  

Jednoduše se budoucí úloha zadá "reprezentativnímu" vzorku žáků a pokud cca 20% selže, je úloha schválená a s menšími úpravami se vloží do DT. Pokud je úloha příliš snadná, méně než 20% neúspěšných, přihodí se do polívky distraktory a zadání se více zmate. Voila, úloha je na světě. Jak jinak nastavit obtížnost?

Unknown řekl(a)...
29. srpna 2015 v 12:30  

základní škola se ukončí závěrečnou zkouškou,střední škola se ukončí závěrečnou školní zkouškou,stejně tak střední a vš budou mít vlastní přijímací zkoušky a je vymalováno,pěkně se to utřepe a ten chaos skončí,

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.