Titul krále mladých chemiků putuje do Brna

pondělí 15. června 2015 ·

Třetí ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze: stal se jím Vít Procházka z Brna.


Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice hostila 11. června 2015 vrcholné klání mladých chemiků. Žákovského mistrovství se zúčastnilo 38 finalistů ze všech krajů republiky. „V celostátním měřítku se soutěže zúčastnilo více než 10 000 žáků devátých tříd, což je o dva tisíce více než loni,“ uvedl děkan pořádající fakulty Petr Kalenda. „Dnešní finalisté jsou intelektuální elitou své generace a naše fakulta má samozřejmě zájem, aby se v budoucnu stali našimi studenty. Výjimečně nadaným jedincům jsme totiž schopni nabídnout vynikající podmínky pro jejich další růst,“ dodal profesor Kalenda.

Soutěž sestávala ze dvou částí. Teoretické znalosti prověřil písemný test, praktické dovednosti laboratorní práce. Nejlépe si v obou částech vedl Vít Procházka ze ZŠ Křídlovická Brno, který se stal pomyslným králem mladých chemiků pro rok 2015. „Testy byly poměrně náročné, takže po prvním kole jsem si moc nevěřil. Všechno ale zachránila laboratorní úloha, kterou jsem bez problémů vyřešil,“ svěřil se vítěz. „Účastním se všech vědomostních soutěží, ale nejvíc mě baví chemie. Po gymnáziu bych rád zamířil na univerzitu a studoval některý z technických oborů. Možná právě chemii, ještě nejsem rozhodnutý,“ doplnil nejlepší mladý chemik, který si z rukou ředitele Svazu chemického průmyslu ČR Ladislava Nováka odnesl pohár, šerpu, LED TV Panasonic, příslib přiznání stipendia ve výši 24 000 Kč v prvním akademickém roce studia na FChT Univerzity Pardubice a dárkovou tašku od partnerů soutěže. Na druhé příčce se umístil Adam Anthony Needle ze ZŠ Gutha-Jarkovského v Kostelci nad Orlicí, který získal pohár, příslib stipendia, iPad mini 16 GB a dárkovou tašku. Ceny mu předal děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petr Kalenda. Jako třetí skončil Martin Hollas ze ZŠ Střítež nad Ludinou, který převzal od poradce náměstka ministra průmyslu a obchodu ČR Michala Horáčka pohár, dárkovou tašku, příslib stipendia a jako hlavní cenu kameru GoPro. „Snažíme se žáky motivovat hodnotnými cenami, které jsou v rámci podobných soutěží nadstandardní. Za to patří poděkování Svazu chemického průmyslu ČR, generálnímu partnerovi soutěže, bez jehož podpory by to nebylo možné,“ uvedla Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž organizuje.

Oceněno bylo všech 38 finalistů, role předávajících se ujali významní hosté z řad partnerů soutěže. Ti, kteří se umístili na prvním až pátém místě, obdrželi navíc i Cenu děkana FChT UPa za vynikající výsledky v oblasti vědy - příslib přiznání stipendia v prvním akademickém roce studia na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice v celkové hodnotě 24 000 Kč. A protože za úspěchy nejlepších žáků stojí do značné míry jejich učitelé, uznání se dočkali i pedagogové, jejichž svěřenci obsadili první tři pozice. Dagmar Muzikářová ze ZŠ Křídlovická Brno, Irena Bártová ze ZŠ Gutha-Jarkovského v Kostelci nad Orlicí a Marcela Macigová ze ZŠ Střítež nad Ludinou si kromě čestného uznání odnesly také dárkový set delikátních pochutin.

Jedním z vrcholů slavnostního vyhlášení bylo udělení zvláštní ceny. Medaili Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice za dlouholetou spolupráci v oblasti výchovy mladých chemiků převzal z rukou děkana ředitel Svazu chemického průmyslu České republiky Ladislav Novák. „Tohoto ocenění si velmi vážím a děkuji za ně. Je to ocenění nejen pro mne, ale i pro všechny mé kolegy a přátele, kteří se v oblasti výchovy mladých chemiků již po léta angažují. I jim patří mé velké díky,“ uvedl Ladislav Novák.

V rámci slavnostního vyhlášení byla také představena Sektorová dohoda pro chemii - Dorost pro chemický průmysl. „Cílem tohoto dlouhodobého strategického plánu je získat nejen pro chemii, ale pro technické obory vůbec dostatek mladých lidí, tak aby byla zajištěna plynulá generační obměna technicky vzdělaných odborníků na trhu práce. Ta v tuto chvíli poněkud vázne,“ vysvětlil projektový manažer SCHP ČR Jan Kvarda.

Mladí chemici během finálového dne ale jen nesoutěžili. O zábavný program se postaral mistr bublinář Matěj Kodeš a jeho fenomenální bubble show, po které následoval poutavý workshop. Pořádající fakulta pozvala rodiče a učitele finalistů na exkurzi, předvedla ukázku efektních pokusů a umožnila soutěžícím i jejich doprovodu přespat na kolejích a poobědvat v menze. Finalisté si tak mohli vyzkoušet, jaké to je být na jeden den studentem vysoké školy.

„Letošní ročník Mladého chemika, který probíhal v rámci kampaně Rok průmyslu a technického vzdělávání 2015, prokázal, že chemie je opět v kurzu. Stále rostoucí popularita klání a neustále se zvyšující počet soutěžících je inspirací a neklamným znamením, že o budoucnost našeho oboru se nemusíme bát: funkční propojení všech stupňů školství a průmyslového sektoru je totiž příslibem, že v příštích letech bude dostatek studentů jak středních průmyslových škol, tak i technických univerzit, jejichž absolventi vyplní prázdné místo na pracovním trhu,“ uzavřel Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu ČR.

Více informací na www.mladychemikcr.cz.


0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.