Přečtěte si: Strategie pro finské vzdělávání

úterý 16. června 2015 ·

Profesor Teemu Leinonen z finské Aalto University představuje na svém blogu vizi a strategie pro proměnu finského školství. Ty vznikly v rámci diskusí ve skupině New Education Forum. Vize je formulována takto: Země, kde se všichni rádi učí.


K naplnění vize podle Leinonena a jeho kolegů vedou tři strategie:

  1. nevybírejte jeden z dobrých způsobů učení a vyučování, využívejte je všechny – je mnoho dobrých a efektivních způsobů vyučování a učení, např. kolaborativní budování znalostí, využívání her, digitálních i jiných, tvorba rukama, práce v laboratoři, diskuse ve třídě, inspirativní přednášky – není jediná dobrá praxe, 
  2. dělejte všechno online – pracujte tak, aby to bylo vidět, sdílejte zkušenosti, pište o tom, čeho jste dosáhli a jak, umístěte své přednášky na síť, vytvořte třídní blog, veďte žáky ke sdílení jejich práce, 
  3. zbavte se všech hloupostí – nezavírejte dveře laboratoře a nechte žáky sledovat svou práci, zbavte se známek – motivují jen málokoho, berte žáky ven mimo zdi školy, nepouštějte video ve třídě, žáci ho mohou sledovat doma, potom diskutujte, nepořádejte dlouhé výklady a veďte žáky k hledání informací a přemýšlení. Nejtěžší je překonat starý přístup a začít nově.
Zdroj: TeemuLeinonen.fi.

Výběr ze zpráv, novinek a zajímavostí ve vzdělávání provedlo výzkumné oddělení společnosti Scio.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.