Počítačová simulace o období protektorátu jde do škol: Žáci i veřejnost mohou „zažít“ atmosféru po atentátu na Heydricha

pondělí 1. června 2015 ·

Tým Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR vydává první díl z řady mezinárodně úspěšných počítačových simulací o soudobých dějinách. Simulace ukazují žákům středních škol významné okamžiky českých a československých dějin a umožňují jim „prožít“ dobové události z pohledů různých osob. První díl simulace nazvaný Československo 38–89: Atentát přibližuje období protektorátu. K dispozici bude školám i veřejnosti od 4. června 2015.

Československo 38–89 je sérií výukových simulací, které kombinují prvky interaktivního komiksu a počítačových her. Projekt přibližuje žákům nejen významné historické okamžiky, ale i každodenní život v různých obdobích. Díky tomu rozvíjí hlubší porozumění politickým, sociálním a kulturním souvislostem. Simulace Československo 38–89 byly vyvinuty na Filozofické a Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze a v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky v rámci projektu NAKI financovaného Ministerstvem kultury České republiky. Simulace jsou určeny zejména žákům a učitelům středních škol, ale vyjdou i ve verzi pro širokou veřejnost.

„Československo 38–89 představuje mimořádně zajímavý a povedený způsob, jak zprostředkovávat informace o našich nejnovějších dějinách, jak přiblížit mladým lidem atmosféru, dilemata, rizika konkrétních historických situací, do nichž se opakovaně ‚obyčejní lidé‘, obyvatelé Československa, dostávali,“ říká o projektu Oldřich Tůma, ředitel Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. „Spojení historické, pedagogické a programátorské erudice zde přineslo naprosto ojedinělý výsledek srovnatelný s mezinárodními projekty, což není v našem prostředí ani trochu samozřejmé,“ doplňuje ho Michal Stehlík, bývalý děkan Filozofické fakulty UK.

V roce 2014 byl projekt Československo 38–89 nominován do finále prestižní mezinárodní soutěže „Serious Games Showcase and Challenge“, kde soupeřil o první místo se simulacemi Massachusettského technologického institutu (MIT) a Americké armády. „Nominace do prestižní soutěže v USA byla mimořádným úspěchem celého týmu,“ říká vedoucí projektu Vít Šisler ze Studií nových médií na Filozofické fakultě UK, „v naší kategorii se do finále probojovaly jen tři simulace z celého světa.“

Garantem historického obsahu simulace byl Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky. „Bylo to poučné i pro nás, zvláště při hledání cesty jednoduchosti, informativnosti a zároveň ‚vizualizace‘ historického příběhu,“ dodává historik Jaroslav Cuhra z ÚSD AV ČR. Vývoj simulací technicky zajišťovali odborníci z Matematicko-fyzikální fakulty UK. „Vývoj simulací představoval výzvu. Museli jsme propojit zcela odlišné pohledy historiků, učitelů, výtvarníků a programátorů,“ doplňuje Jakub Gemrot z Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Projekt byl úspěšně testován v 34 třídách základních a středních škol. Jak studenti, tak učitelé hodnotí simulace velmi pozitivně. „Žáci a učitelé oceňují, že simulace přinášejí různé pohledy na minulost a umožňují si danou dobu lépe představit,“ říká o výsledcích testování Kamil Činátl z Ústavu českých dějin FF UK. Simulace zároveň rozvíjí klíčové dovednosti a učí žáky kriticky nakládat s prameny. „Žáci mimo jiné získají zkušenost, že historie nemusí být jen cosi akademického a odtažitého, ale že jim může být zprostředkována i lidmi a věcmi z nejbližšího okolí,“ popisuje Marie Černá z ÚSD AV ČR.

Další informace:

Web: http://cs3889.cz/
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=XjTJgvjCdOs

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.