Mladí lidé se výrazně občansky angažují

čtvrtek 28. května 2015 ·

V pražském kině Lucerna proběhne 1. června od 19 hodin slavnostní vyhlášení laureátů ceny Gratias Tibi pro mladé lidi do 30 let, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti. Porota letos vybírala z 233 nominovaných projektů z celé České republiky. Laureáti získají studijní cestu do Norska a Štrasburku od Norského velvyslanectví v Praze a Poslaneckého klubu ELS a finanční odměnu na další rozvoj projektu. Ceny vítězům předají významné osobnosti společenského a kulturního života.


Poměrně často zaznívá, že mladí lidé nedělají nic pořádného, jsou sobečtí individualisté, kteří se chtějí především bavit. Všech 233 nominovaných projektů je důkazem toho, že ti, kdo takto nejmladší generaci paušálně nálepkují, se mýlí. Navíc tato výčitka zpravidla přichází od lidí z generace jejich rodičů a prarodičů, kteří v drtivé většině pasivně přihlíželi tomu, jak byla v normalizačním Československu občanská společnost decimována. Cenou Gratias Tibi chceme přispívat k tomu, aby se tento stereotypizující negativní obraz o mladých lidech měnil,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni.

Odborná porota vybrala do užšího finálového výběru vždy 5 projektů v každé ze tří věkových kategorií: ve věku žáků základní školy, ve věku středoškoláků a do 30 let. Cenu Gratias Tibi za rok 2015 získá vždy jeden projekt z každé věkové kategorie. Nominované projekty se věnují různým tématům: např. budování a podpoře lokální komunity, menšinám, životnímu prostředí, pomoci seniorům a hendikepovaným, prevenci šikany nebo moderním dějinám. „Společným jmenovatelem všech nominovaných projektů je to, že mladí lidé, kteří za nimi stojí, si uvědomují, že mohou ovlivňovat svět, ve kterém žijí; měnit ho k lepšímu a zodpovědně přistupovat k výzvám, které současnost přináší, dodává Karel Strachota.

Ceny na slavnostním vyhlášení laureátům předají: Helena TřeštíkováJiří BartoškaAneta LangerováDavid KollerMarie Chalupová a Miloslav Moravec. Předávání se zúčastní takévelvyslankyně Norského království v České republice Siri Ellen SletnerVečerem bude provázetmoderátorka Ester Janečková a během programu vystoupí tanečníci z Duncan Centre pod vedenímrežiséra a scénografa Tomáše Pilaře.

Cenu Gratias Tibi vyhlašuje společnost Člověk v tísni, vzdělávací program Jeden svět na školách. Partnery ceny jsou: Fond Otakara Motejla, EDUin, Nadace Via, Česká rada dětí a mládeže,Centrum současného umění DOX, Velvyslanectví Norského království v Praze a Poslanecký klub ELS. Pro všechny letošní nominované jsme společně s partnery připravili během května a června workshopy zaměřené na fundraising, rozvoj komunikačních dovedností, na využívání on-line nástrojů a sociálních sítí při podpoře projektů v občanském sektoru. 


Na www.gratiastibi.cz se můžete seznámit se všemi 233 nominovanými projekty i s užším finálovým výběrem.

1 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...
28. května 2015 v 17:36  

Nic proti... Jen se obavam, ze 233 altruistickych projektu nijak moc nevyvraci dojem, ze valna cast z mladych lidi (rekneme 2 milionu) nejsou sobecti individualiste, kteri se chteji prevazne bavit...
Taky si myslim, ze - pokud bych prevzal Strachotuv stereotypizacni metr - pasivne k decimaci obcanske spolecnosti prispivali za normalizace treba i Jiri Bartoska nebo Helena Trestikova ci nekteri soucasni clenove klubu ELS... Nekteri clenove klubu ELS dokonce aktivne.
Ale mozna mozna mi jen vadi to pokrytectvi - nebojme se rict typicke pro burzoasni spolecnost - nekterych vychovavatelu k obcanstvi...
https://www.youtube.com/watch?v=ttZEb_yFtm0

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.