EduFórum: Daniel Lessner: Online učebnice pro výuku informatiky a osvojování informatického myšlení

pátek 10. dubna 2015 ·

Záznam prezentace ze setkání 31. března 2015 na téma Informatické myšlení pro každého.

Online učebnici si můžete prohlédnout zde: ksvi.mff.cuni.cz/ucebnice.

1 komentářů:

Jirka řekl(a)...
10. dubna 2015 v 21:19  

Ale kde je „normální“ informatika?
Nejpozději tady se asi ptáte, kde je tedy práce v textovém editoru, vyhledávání na internetu a další obvyklá témata. Velmi stručně okomentujeme, kde je vidíme:
• Se základními uživatelskými dovednostmi mají studenti přijít ze základní školy.
• Znalosti a dovednosti spadající do jiných předmětů si studenti mají osvojit v rámci těchto předmětů. Otázky typografie, nástroje kontroly pravopisu, počítačová grafika a digitální fotografie, počítání pomocí tabulkových procesorů — to není třeba učit v informatice. Vyučující daných předmětů konec konců sami nejlépe vědí, jak a proč se digitální technologie v jejich oboru reálně využívají.


Podíval jsem se na první stránku - Předmluvu pro učitele a oddechl jsem si. Tak ta "normální" informatika začíná až na střední škole! Akorát nevím, jak do žáků základní školy narvat ty základní uživatelské dovednosti, když mají po jedné hodině v páté a šesté třídě. Ale na druhou stranu, se znalostí úrovně dokumentů rodících se na MŠMT, budou moci naši absolventi pracovat ve státní správě až v těch nejvyšších patrech.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.