Vladimír Pešta: Google přestal skenovat studentské účty

čtvrtek 15. ledna 2015 ·

Informace o neetických praktikách spojených s využíváním dat vytvořených uživateli školských cloudových služeb nejen společností Google.


Tento článek reaguje na zprávy o neetických aktivitách společnosti Google. Dle nezávislých zdrojů firma Google skenovala pomocí aplikace Google Apps for Education (dále jen GAE) studentské a učitelské účty za účelem cílené reklamy. Smyslem tohoto textu je přiblížit čtenáři danou problematiku. Zároveň i nabídnout několik informačních zdrojů, kde se může dozvědět více a udělat si vlastní názor.
Za mnohými aktivitami současné společnosti je více či méně skrytý obchod. Tedy finanční či mocenský prospěch v zájmu jednotlivců, nebo skupin. Jedete-li v autě po dálnici, nebo jen jdete po chodníku, téměř z každého rohu či billboardu vám někdo říká, koho volit, co si koupit, a jak si skrze produkty nějaké firmy udělat život „šťastnější“.

V dnešní době však není největším byznysem ukazovat reklamu na ulici všem, kteří jdou okolo, ale předkládat specializované sdělení přesně té skupině jedinců, u níž je největší pravděpodobnost úspěchu. Tedy cílená reklama, někdy nazývaná jako chytrá reklama. Jeden příklad za všechny. Asi nemá příliš velkou cenu ukazovat nový model závodního autíčka na dálkové ovládání dospělým. Tento produkt si koupí z takovéto skupiny mizivé procento lidí. Ale ukážete-li tuto reklamu dětem, a to ideálně chlapcům, bude úspěch zaručen.

Proč tedy skenovat uživatelské účty? Právě proto, že je to ideální způsob, jak zjistit, o co se daný člověk zajímá. Google skenoval studentské e-maily, co na internetu studenti vyhledávají, o jaké newslettery mají zájem, na jakých e-shopech nakupují atd. Poté už je mnohem jednoduší na takového člověka směrovat reklamu, protože mu není třeba nabízet širokou škálu produktů, ale přesně to, o co by mohl mít zájem. To se přitom do týká i toho, co uživatel vyhledávacích služeb najde ve výsledcích – viz. Pozor na internetové informační bubliny!

V případě inkriminované kauzy se skenování týkalo výhradně účtů vedených pod službou GAE. Sbíraly se údaje o poloze uživatelů, jejich zájmech a dalších věcech, které byly rozebrány výše. O těchto praktikách vyšel článek v časopise Education Week, kde byl Google tvrdě kritizován. Došlo dokonce i na žalobu. Právě na základě ní byl Google nakonec donucen změnit svou politiku a přestat tyto účty skenovat.

Joel Reidenberg, profesor práv na univerzitě ve Fordham a Princetonu, prohlásil: „Jde o velmi pozitivní krok, když se tyto vzdělávací účty přestanou skenovat. Přesto určité pochybnosti zůstávají. Google může svou politiku zase kdykoli změnit. Nabízí se třeba lákavá možnost prodávat informace prodejcům učebnic či firmám, které nabízejí různé přípravné kurzy a školení na vyšší stupně vzdělávání apod.“ [1] Zároveň se J. Reidenberg zabývá tím, co se s daty stane, pokud školy již nebudou chtít GAE používat. Zmizí tato data z cloudu, nebo zde zůstanou pro vždy uložená? Je to důvod k zamyšlení. V dnešním světě není nic zadarmo. I když je nějaká služba poskytována zdánlivě „bezplatně“, vždy musí být nějak financovaná. Většinou to funguje tak, že pokud se neplatí penězi, platí se soukromím. Jelikož jsou tyto účty „zadarmo“, dá se očekávat, že budou využívány k data-miningu a dělání průzkumů.

Google se nakonec přihlásil k závazku, k němuže se připojuje stále více firem působících ve školství. Jde o dodržování deklarovaných pravidel při nakládání s daty studentů a učitelů. Kompletní seznam signatářských společností si můžete prohlédnout zde. Dokument vytvořila americká Koalice poskytovatelů služeb do škol. Je určen všem, kteří poskytují do škol online vzdělávací služby nebo aplikace, které sbírají a pracují se studentskými daty. Pro každou firmu či jednotlivce, kteří podepíšou, je tento závazek povinný. Obsahuje následující body (zkrácená verze):

  • Neprodávat informace o studentech
  • Nepoužívat žádné cílené reklamy
  • Data musejí být používána pouze ke studijním účelům
  • Neprovádět žádné změny v politice práce s daty, aniž by o tom byl uživatel předem informován
  • Dodržovat přísné limity na uchování osobních údajů
  • Podporovat přístup pro rodiče, aby měli přehled o svých dětech
  • Dodržovat bezpečnostní standardy
  • Aplikovat průhledný sběr a užívání dat

Celý článek na http://spomocnik.rvp.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.