Kulatý stůl k podpoře základních uměleckých škol

pátek 28. listopadu 2014 ·

Ve Velkém sále Novoměstské radnice v Praze 2 se ve čtvrtek 27. listopadu 2014 sešli zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Asociace ZUŠ ČR, Ústřední umělecké rady ZUŠ ČR, SUŠ a zřizovatelů, aby spolu diskutovali na aktuální téma „Podpora základních uměleckých škol“. Moderované diskuzní fórum uspořádal ve spolupráci s ministerstvem školství Národní institut pro další vzdělávání (NIDV), řešitel rezortního úkolu „Podpora ZUŠ“, věnovaného Roku české hudby 2014.


Na 90 ředitelů základních a středních uměleckých škol, pedagogů, zástupců vysokých škol a lektorů vzdělávacích programů, účastníků již druhého kulatého stolu k této problematice, přivítal ředitel odboru vzdělávání MŠMT Petr Bannert a ředitelka NIDV Helena Plitzová. Ve svém příspěvku zdůraznila potřebu systémové podpory škol tohoto typu a vytvoření základního pilíře vzdělávání pedagogů a manažerů ZUŠ/SUŠ pro budoucí kariérní systém. Výstupy rezortního úkolu „Podpora ZUŠ“, Vzdělávací oblast ZUŠ/SUŠ a plán její realizace představila hlavní garantka Ilona Juhásová.

Do diskuze na téma obsahu a struktury vzdělávacích programů, fungování mechanismů kvality poskytovaných programů a jejich hlavní přínos se zapojili lektoři Jiří Stárek, Luboš Lisner, Zuzana Hrubošová, Jaroslav Musil a další, aby se podělili o své zkušenosti a poznatky ze své práce. Po konferenční části kulatého stolu probíhaly v jednotlivých skupinách workshopy o plánu vzdělávacích programů v příštím roce.

A co se plánuje v rámci rezortního úkolu na podporu ZUŠ v roce 2015? Uskuteční se sedm „balíčků“ vzdělávacího programu Základní umělecké vzdělávání – začínající učitel (je určen začínajícím učitelům zahajujícím svou pedagogickou kariéru), a pilotní verze vzdělávacího programu Základní umělecké vzdělávání – zkušený učitel pro Středočeský kraj a Prahu (pro učitele, kteří se pedagogické činnosti dlouhodobě věnují a potřebují si doplnit znalosti v oblasti osobního managementu, v oblasti obecné didaktiky a v práci se žáky se specifickými vzdělávacími potřebami). Součástí úkolu je i vzdělávací program pro management ZUŠ, který je zaměřen na problematiku time managementu (plánování, organizace práce, řešení syndromu vyhoření apod.), zajištění správného a účelného vlastního hodnocení školy, řízení procesu aktualizace školních vzdělávacích programů a zajištění jejich naplňování.

V každém kraji proběhne příští rok blok čtyř až osmi profesně zaměřených vzdělávacích programů, dva až čtyři programy s IT zaměřením a jeden manažerský program (kolokvium). V rámci celostátního programu se uskuteční v Olomouci Hra na varhany (14. 2. 2015), v říjnu Celostátní setkání učitelů výtvarného oboru ZUŠ a Celostátní setkání učitelů tanečního oboru ZUŠ. Na listopad se připravuje akce Cesty k efektivní výuce v ZUŠ – Hra na elektronické klávesové nástroje.

Vlasta Kohoutová, NIDV

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.