ICT průmysl vyzval vládu k realizaci programových priorit

sobota 1. listopadu 2014 ·

Sdružení a asociace působící v oboru informačních a komunikačních technologií (ICT) vyzvaly premiéra a členy vlády, aby koaliční kabinet začal konkrétně uskutečňovat priority, ke kterým se zavázal ve svém programovém prohlášení. Ty jsou v zájmu občanů i efektivní správy země. Jde především o efektivní využití ICT ve veřejném sektoru a rozvoj internetové ekonomiky v České republice.


Vládní programové prohlášení uvádí mezi svými prioritami kromě dvou výše zmíněných také např. elektronizaci faktur ve státní sféře a transparentní zveřejňování výdajů placených z peněz daňových poplatníků, včetně zakázek malého rozsahu, dále urychlení zavedení vysokorychlostního internetu nebo přijetí strategie pro zvýšení digitální gramotnosti a rozvoj elektronických dovedností občanů.

Signatáři výzvy upozorňují, že programové prohlášení je klíčový strategický vládní dokument, který je třeba naplňovat. Vyzývají proto vládu, aby na uskutečňování svých programových priorit v oblasti ICT začala intenzivně pracovat, a za nezbytné považují zejména tyto kroky:

1. Stanovení odpovědnosti – určit ministry a další vedoucí pracovníky státní správy přímo odpovědné za jednotlivé oblasti, kteří budou mít potřebné výkonné pravomoci pro realizaci všech závazků vyplývajících z programového prohlášení vlády v rámci jimi řízených resortů a úřadů.

2. Specifikace úkolů – definování jednotlivých klíčových úkolů a akčních plánů vyplývajících z vládních priorit a přijatých strategických plánů, včetně souvisejících legislativních opatření.

3. Určení termínů – závazné termíny musí umožnit průběžnou veřejnou kontrolu plnění jednotlivých úkolů, opatření a stanovených cílů. Zavedení účinného systému kontroly je základním předpokladem toho, aby konkrétní a měřitelné výstupy byly řádně a včas naplňovány.

Výzvu ICT průmyslu k plnění programových priorit vlády České republiky, která byla při jednání tripartity v minulém týdnu osobně předána členům kabinetu, podepsaly tyto organizace (v abecedním pořadí):

 • Asociace.BIZ - Asociace dodavatelů internetových řešení
 • Asociace provozovatelů kabelových a telekomunikačních sítí
 • Asociace provozovatelů mobilních sítí
 • CACIO
 • Česká asociace elektronických komunikací
 • Česká asociace telekomunikací
 • Česká bankovní asociace
 • Česká pobočka AFCEA
 • Česká společnost pro systémovou integraci
 • Český institut manažerů informační bezpečnosti – ČIMIB
 • Český svaz průmyslu ochrany osobních údajů
 • Hospodářská komora ČR
 • ICT UNIE
 • Platforma pro internetovou ekonomiku
 • Sdružení pro internetový rozvoj
 • Svaz průmyslu a dopravy ČR

V letošním roce jde o již druhou výzvu ICT průmyslu adresovanou vládě. První z nich, tj. Výzva představitelů ICT průmyslu, asociací a sdružení k podpoře konkurenceschopnosti České republiky, byla zformulována v únoru 2014. Na jejím základě koaliční kabinet ve svém programovém prohlášení doplnil mezi hlavní priority rozvoje ČR mj. právě efektivní využití informačních a komunikačních technologií ve veřejné správě a podporu internetové ekonomiky.

ICT UNIE je profesní sdružení firem z oboru informačních technologií a elektronických komunikací i dalších podnikatelských a vzdělávacích subjektů, jehož cílem je zvýšit vnímání důležitosti zavádění a využívání moderních informačních technologií ve společnosti, včetně vytváření optimálních podmínek pro rozvoj veřejných sítí elektronických komunikací v České republice jako nezbytného předpokladu pro fungování informační společnosti. Ve svých aktivitách navazuje na činnost Sdružení pro informační společnost (SPIS) a Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS). Podrobnější informace viz www.ictu.cz.

1 komentářů:

xOn řekl(a)...
1. listopadu 2014 v 15:48  

Neblíží se náhodou nové projektové období?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.